Dr Debora Li iz Dr Fok Online Pharmacy objasnila je najčešće nedoumice kada je povratna procedura vazektomije u pitanju, šta je uključeno u proceduru, stopama uspeha i rizicima.

Šta je reverzibilna vazektomija?

Preokretanje vazektomije je često teška hirurška procedura. To uključuje lociranje presečenih ili oštećenih krajeva vas deferensa (ovo je cev sa debelim zidovima u muškom reproduktivnom sistemu koja transportuje ćelije spe**e iz epididimisa, gde se spe**atozoidi skladište pre ejakulacije) i ponovo ih povezuju, ili uklanjanje uređaja koji je korišćen za okluziju.

Postoje dve hirurške procedure koje se mogu preduzeti:

  • Vazovazostomija – kod koje se isečeni krajevi semenovoda ponovo zašiju.
  • Vazoepididimostomija – kod koje se semenovod vezuje za epididimis, mesto gde se čuvaju spe**atozoidi – jer je u ovoj regiji locirana dodatna blokada. Ovo je složeniji postupak.

Šta je uključeno u proceduru

Reverzibilna vazektomije može da bude težak postupak. Operacija može da traje i tri do četiri sata, a potreban je operativni mikroskop. U predelu skrotuma se pravi nekoliko malih rezova.

Može da se uradi sa lokalnom ili opštom anestezijom. Uspeh operacije zavisi od toga šta hirurg pronađe kada se područje otvori u smislu ožiljnog tkiva. Proveriće da li ima spe**atozoida, a ako spe**atozoida nema, proveriće da li postoje blokade koje su se možda razvile na drugim mestima bliže testisima.

Da li svakome može da se uradi?

U principu, svako može da uradi poništavanje vazektomije. Takođe je vredno zapamtiti da postupak nije uvek uspešan. Starost, međutim, nije faktor, kao što je to kod žena, a čak i stariji muškarci mogu imati uspešnu reverzibilnu vazektomiju.

Ako je žena takođe imala podvezane jajovode, bilo zbog infekcije ili zbog drugih razloga, verovatno je veća verovatnoća da će parovi postići trudnoću korišćenjem tehnike potpomognute reprodukcije, kao što je vantelesna oplodnja.

Koji su rizici?

Kaže se da je bol nakon zahvata sličan onom od početne vazektomije. Oko 25 odsto je reklo da je gore, a 25 odsto da je bolje od prvobitne procedure. Nakon operacije, biće malo otoka i podliva koji se smiruju tokom nekoliko nedelja. Biće vam savetovano da stavljate ledene obloge na tom području, da nosite čvrst, podupirući donji veš i da uzmete odgovarajuće sredstvo za ublažavanje bolova.

Kratkoročno, postoje rizici od modrica, otoka, krvarenja i infekcije. Dugoročno, mali su rizici od hroničnog bola u te**isima i razvoja većeg broja ožiljaka, što bi moglo da izazove blokadu semenovoda.

Od vas će se tražiti da date uzorak spe**e šest do osam nedelja nakon procedure da biste proverili prisustvo spe**e i procenili održivost. Ako je broj sper**atozoida nizak, od vas će se tražiti da to ponovite za tri meseca.

Ni vazektomija ni reverzibilni proces nisu uzrok erektilne disfunkcije.

Koliko je potrebno za oporavak?

Tipično, oporavak nakon preokreta vazektomije traje pet do 14 dana. Se**ualni odnos se ne preporučuje četiri nedelje.

Ne bi trebalo da vozite dok ne budete sigurni da kontrolišete vozilo i da možete da zaustavite vozilo u slučaju nužde.

Trebalo bi da imate sedam slobodnih dana, ili duže ako imate fizički naporan posao.

Koliko je verovatno da će uspeti i šta ako ne uspe?

Uspeh u smislu mogućnosti da se ovo uradi najviše je povezan sa tim pre koliko vremena je preduzeta vazektomija. Što je duže vreme od vazektomije, veća je količina ožiljnog tkiva.

Nacionalni sistem za zdravstvenu zaštitu Velike Britanije navodi da je prosek uspeha u smislu začeća bebe nakon preokreta vazektomije u procentima ovakav:

  • 75 procenata ako se procedura uradi u roku od tri godine od vazektomije
  • 5 procenata ako se procedura uradi između tri do osam godina nakon vazektomije
  • 40 - 45 procenata ako se procedura uradi između devet i 14 godina nakon vazektomije
  • 30 procenata ako se procedura uradi između 15-19 godina vazektomije
  • Manje od 10 procenata ako se procedura uradi nakon vazektomije koja je urađena 20 godina ranije.

 Šansa za trudnoću zavisi i od starosti i plodnosti partnerke.

Drugi faktor koji utiče na uspeh procedure je prisustvo antitela protiv spe**e. Oni se razvijaju zbog curenja u krvotok nakon vazektomije. Mnoge trudnoće se postižu uprkos prisustvu antitela protiv sper**e, što znači da je njihov značaj nejasan.

BONUS VIDEO

Žena pita muža da čuva decu TikTok/julieandcorey