Veliki je broj onih koji tvrde da je ovaj novi nemački sistem načinio neverovatne promene kada je u pitanju ponašanje hiperaktivne dece u učionicama.

"Deca obožavaju da nose ove prsluke, njima su oni jako interesantni i nikoga nismo primorali da ih oblači protiv svoje volje", rekao je jedan direktor škole u Nemačkoj.

Kritičari ističu da ovakvi prsluci podsećaju na košulje koje se koriste u institucijama za mentalno zdravlje te da mogu ostaviti psihološke tragove na odrastanje dece. Jedan roditelj se pobunio protiv ove nove akcije i na društvenim mrežama izrazio svoje nezadovoljstvo.

"Bilo bi najbolje kada bismo mogli da izbegnemo ovakve metode torture. Kako možete reći detetu: 'Ti si bolestan i za kaznu ćeš nositi prsluk napunjen peskom'. To je psihološka agonija i može učiniti da dete izgleda kao idiot pred ostatkom razreda. Smatram da moramo odustati od ove akcije", napisao je jedan roditelj.

S druge strane roditelj Barbara Truler-Vogt, čiji devetogodišnji sin takođe ima probleme s hiperaktivnošću, brani novi sistem koji je uveden u školama, ističući da je prsluk pomogao njenom sinu da obraća više pažnje na predavača i nastavu.

"On je sam pristao da nosi novi prsluk. Svestan je da mu pomaže. Sličan sistem postoji i u SAD. Moj sin je popravio svoje ocene i mnogo više vremena provodi pazeći na ono što predaje učitelj, nego što pokušava da drži svoje ruke i noge pod kontrolom", istakla je Truler-Vogtova.

Mnogi psiholozi su skeptični kada je u pitanju novi sistem smirivanja dece i naglašavaju da bi mogao ostaviti posledice u njihovom odrastanju.

"Još ne znamo kako se samo dete oseća dok nosi taj prsluk. I dalje svi vidimo samo pozitivan efekat na njegovo smirivanje tokom nastave, međutim niko od nas se nije zapitao kako se dete zapravo oseća dok nosi taj teret na sebi", ističe psiholog Lusi Teodisou.

Povodom ovih kontroverzi oglasila se i kompanija "Beluga", tvorac prsluka, koja je istakla da ovaj prsluk nije magično rešenje za problem hiperaktivnosti dece te da je on samo privremeno rešenje. "Kada smo stvorili ovaj prsluk vodili smo se idejom da svako dete može da ga nosi na dobrovoljnoj bazi. Nikoga ne smemo prisiljavati da oblači naše prsluke ako to ne želi", istakli su iz ove kompanije.