Hobotnice čudesnice prvi put su se pojavile u Danskoj – kada je jedna mama isplela igračku za svoje dete koje se rodilo pre vremena i bilo u inkubatoru, a sada su i doktori sa Instituta za neonatologiju u Beogradu zvanično odobrili projekat pomoći prevremeno rođenim bebicama pomoću hobotnica čudesnica. 

Neobični mnogonogi "zaštitnici" uistinu pomažu bebicama tokom kritičnog perioda. Lekari to objašnjavaju sličnošću između krakova hobotnice i pupčane vrpce: držeći se rukom za krak, beba oseća zaštićenost koju je osećala u maminom stomaku.

Foto: Printscreen video/Norma Barker

Ko su "Ambasadori"?

Oni su koordinatori projekta, koji prikupljaju hobotnice od volontera, proveravaju odgovaraju li oblikom i materijalom standardima – izrađevina mora biti bezopasna. Koordinatori zatim sterilišu i pakuju hobotnice u zasebna pakovanja sa informacijama o "amajlijama".

Projekat pomoći nedonoščadima pomoću hobotnica-čudesnica postoji od januara 2013. godine i veoma je popularan u Holandiji, Švedskoj, Belgiji, a od ove godine i u drugim zemljama i na svim kontinentima.

U okviru projekta, roditelji prevremeno rođenih beba dobijaju besplatno hobotnicu-čudesnicu od "ambasadora" koji su aktivni u svim bolnicama.

Anketa sprovedena na konferenciji neonatologa u Ukrajini 2015, dala je sledeći rezultat: 48 od 50 neonatologa izjavilo je da je uočilo boljitak od korišćenja pletene hobotnice u oporavku nedonoščadi. Ovakva ocena motiviše dalji razvoj projekta.

Foto: Printscreen video/Norma Barker

Efekat primene hobotnica se najbolje vidi na primeru vrlo rasprostranjenog problema kod prevremeno rođenih beba – čupanje sonde kroz koju se hrane. Aktivne bebice se uporno trude da iščupaju sondu pa medicinske sestre neretko moraju da im ih menjaju triput dnevno, što dodatno uznemirava i traumira detence. Kada se beba drži za krake hobotnice-čudesnice, daleko manje čupa sondu.

Starijoj deci s odstupanjima u neurološkom razvoju lekari takođe savetuju upotrebu pletenih hobotnica – kao vežbe za razvoj sitne motorike ruku. Istraživanja pokazuju da se mnoga takva deca, igrajući se hobotnicama-čudesnicama, umiruju i opuštaju.

Treba naglasiti i ovaj psihološki aspekt: majka prevremeno rođene bebe često krivi sebe za to, potištena je i bori se sa raznim mislima, pa će i nju malo razgaliti simpatična hobotnica koju dobije na poklon, izazvaće joj osmeh i zahvalnost nepoznatim ljudima koji iskreno žele da pomognu da ona i beba što pre odu svojoj kući.

Foto: Printscreen video/Norma Barker

Volonteri su zahvalni za širenje informacije o svom projektu i za svaku pomoć u njegovom sprovođenju. Ne može se precizno odrediti kolika je pomoć od hobotnice-čudesnice, ali i najmanja pomoć prevremeno rođenim bebicama znači mnogo.

Dakle, ako znate da pletete, možete se i vi postati deo ove plemenite akcije i pomoći malnićima da lepše porastu. A evo i uputsrva za pravljenje...

Potrebno je da hobotnice budu heklane pamučnim koncem, da su punjene silikonskim punjenjem za jastuke, da dužina glave bude 7-9 cm, obim 15-17 cm, a dužina kraka kada se razvuče ne sme biti veća od 22 cm.