Gradsko veće Kragujevca odlučilo je da Predškolskoj ustanovi "Nada Naumović" iz budžeta lokalne samouprave odmah uplati sto miliona dinara, kako bi se nadoknadila šteta roditeljima, zbog obračunavanja nezakonito više cene boravka dece u obdaništima prethodnih godina.

Ova naknada, za oko 4.000 oštećenih roditelja, počela je da se isplaćuje odmah, a pare je moguće podići i danas do 19 sati. Građansko odeljenje Vrhovnog kasacionog suda je 9. februara 2016. zauzelo pravni stav da roditelji imaju pravo na nadoknadu štete. Oni mogu da očekuju nadoknadu za period od 1. marta 2013. do 1. septembra 2014, kada se za vrtić u Kragujevcu plaćalo i do 11.000 dinara.

Ta zvanična jutarnja informacija brzo se pročula po Kragujevcu. I pre formalnog obaveštenja, roditelji su počeli da prave redove ispred ove dečje ustanove, radosni zbog konačne pravde, ali, i kako kažu, znatnog povraćaja novca.

Pogledajte i Zanimljivosti iz vrtića: Priča o dečaku i čizmicama koja je nasmejala Internet zajednicu

"Upozoravali smo predstavnike prethodne gradske vlasti da smeštaj mališana u vrtiće naplaćuju prema nezakonitim obračunima, ali smo nailazili na potpuno ignorisanje", kaže Goran Radovanović (36), otac dvoje maloletne dece.

"Izuzetno veliki izdatak, ali supruga i ja, zbog obaveza na poslu, nismo imali izbora. Imao sam utisak da je neko dobro procenio da postoji veliki broj takvih roditelja i da jednostavno mora da se plaća tako visoka globa. U nekim trenucima nam je padalo na pamet da supruga napusti posao, jer je razlika između njene plate i tih naknada bila mala. Preovladao je strah da kasnije neće moći da se zaposli. Vraćeni novac ćemo uložiti u opremanje dece, jer su u prethodnom periodu, baš zbog tih izdataka oskudevali u mnogo čemu."

Prema rečima Gordane Marković, načelnice Gradske uprave za vanprivredne delatnosti u Kragujevcu, naknada se isplaćuje u Ulici Save Kovačevića 30, a roditelji sa sobom treba da ponesu fotokopiju lične karte i dostave broj tekućeg računa.

Beograd: Desetine hiljada oštećenih

Gradske vlasti u Beogradu još nisu razmatrale mogućnosti kako da obeštete roditelje koji su plaćali vrtiće više nego što je propisano pravilnikom. Više stotina roditelja je pokrenulo sudske sporove, održano je više ročišta i slede veštačenja. Koliko je tačno roditelja oštećeno naplatom većim računima, ne zna se, a neke nezvanične procene su da ih je oko 60.000. Tako su roditelji u Beogradu, tokom četiri godine plaćali skoro četiri puta više. Umesto 2.600 dinara, koliko je iznosila petina ekonomske cene, svakog meseca su uplaćivali čak 9.700 dinara. (B. B.)

Niš: Započeli izmene pravilnika

Zamenik predsednika Gradskog veća Niša Ljubivoje Slavković kaže da su pokrenuli postupak promene pravilnika koji se odnosi na naplatu boravka dece u predškolskoj ustanovi "Pčelica". Zasad nemaju informacije da li je neko od roditelja oštećen i hoće li tužiti ustanovu, odnosno grad kao osnivača.

"Problema je nastao zbog zakonske nedorečenosti, jer je u međuvremenu donet Zakon o radu predškolskih ustanova koji predviđa drugačije kriterijume od prethodnog po kojem su roditelji učestvovali u plaćanju sa 20 odsto. Ispravićemo greške u pravilniku, a dali smo i nalog "Pčelici" da se evidentira da li je neko od roditelja oštećen", kaže Slavković. (D. A.)

Novi Sad: Nepravilnosti nije bilo

Predškolska ustanova "Radosno detinjstvo" u Novom Sadu jedna je od retkih u Srbiji koja se nije suočila sa obavezom da roditeljima vraća novac - jer nije bilo nezakonito većeg naplaćivanja. U vrtiće je upisano nešto više od 16.000 dečaka i devojčica, a roditelji plaćaju 20 odsto od ekonomske cene, tako da plaćaju najjeftiniji boravak. Ekonomska cena za jaslice mesečno je 19.380 dinara, a roditelji plaćaju mesečno 3.876 dinara ukoliko dete svaki dan odlazi u vrtić. Celodnevni boravak u vrtićima za decu uzrasta od tri do sedam godina košta 13.286 dinara, a roditeljima se naplaćuje 20 odsto od te cene, što je 2.657 dinara. Ekonomska cena za poludnevni boravak je 5.203 dinara, a roditelje to mesečno košta 1.040 dinara. (Lj. P.)

Izvor: Novosti

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.