Republički zavod za statistiku i UNICEF istraživali su položaj žena i dece u Srbiji, a rezultati istraživanja biće predstavljeni 18. decembra.
Komitet za prava deteta potvrdio je da je telesno kažnjavanje dece oblik nasilja i pozvao sve države članice da uvedu zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja.
"Fizičko kažnjavanje boli, ponižavajuće je i negativno utiče na detetov osećaj samopoštovanja i ne ostavlja prostor za objašnjenje zašto je neko ponašanje neprihvatljivo. Više nego na bilo koji drugi način, deca uče tako što imitiraju druge. Deca uče da budu nasilna ili nenasilna - ona uče od ljudi koje poštuju i najviše vole, a to su uglavnom njihovi roditelji", stoji u saopštenju UNICEF-a.
PROČITAJTE I...Batine - ljubav ili mržnja?
Istraživanja koja su sprovedena u zemljama koje su uvele zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja, pokazala su kako sve više roditelja veruje da je fizičko kažnjavanje pogrešno. Društva u kojima je uvedena zabrana fizičkog kažnjavanja postaju manje tolerantna prema ozbiljnim slučajevima nasilja nad decom i postoji veća verovatnoća da će prijaviti takve slučajeve.
PROČITAJTE I...10 roditeljskih zabluda o fizičkom kažnjavanju dece
Stav UNICEF-a je da bi uvođenje zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja trebalo da bude podržano informacijama i savetima o pozitivnom roditeljstvu i efektivnim alternativnim metodama disciplinovanja.
Izvor: Beta
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.
Koji simptomi su normalni u trudnoći, a koji znak za uzbunu? Babica nam otkriva šta ne smete da ignorišete
Rijana trudna treći put za 3 godine: Šta se dešava sa telom kad imate više trudnoća zaredom?
Mapa najpopularnijih imena u svetu: Evo koja dva su omiljeni izbor za dečake i devojčice u Srbiji
Čudesna beba koja je rođena dvaput: Mami izvađena materica u 20. nedelji trudnoće
Dijabetes u trudnoći opasniji nego što se mislilo? Povećava rizik od 3 razvojna problema kod dece