Trudnice treba da spavaju bar 7 sati noću: Nova otkrića o posledicama nedovoljno sna na bebu

Naučnici su došli do novih otkrića koji sugerišu da nedovoljno sna u trudnoći može da ima posledice na neurorazvoj bebe.

Shutterstock

Buduće mame uglavnom su vrlo odgovorne prema svom telu i zdravlju u trudnoći jer su svesne da sve što rade može da utiče ne samo na njih, već i na bebu. U skladu sa tim, većina trudnica vodi računa o ishrani, fizičkoj aktivnosti i još mnogo čemu, a jedna od stvari na koje bi trebalo da obrate pažnju je i spavanje.

Novo istraživanje pokazalo je da nedovoljno sna u trudnoći povećava rizik od kašnjenja u neurorazvoju bebe, kako je objavljeno u stručnom časopisu Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Stručnjaci objašnjavaju da se pod nedovoljno sna u trudnoći misli na spavanje koje traje kraće od sedam sati tokom noći. Problem je, međutim, što trudnice vrlo često imaju problema sa spavanjem usled horonskih promena, nekih nelagodnosti koje osećaju, učestalog mokrenja...

Preciznije, oko 40 odsto trudnica prijavljuje da nedovoljno spava, a kod ovih žena raste rizik od poremećene tolerancije na glukozu, insulinske rezistencije i gestacijskog dijabetesa, dok bebe mogu da imaju veći rizik od kašnjenja u neurorazvoju. Kod njih se kasnije sporije razvijaju društvene, emocionalne, bihejvioralne, motoričke, kognitivne i veštine govora, prenosi endocrine.org.

"Ova studija naglašava koliko je zdrav san važan u trudnoći. Ukazujući na vezu između sna majke tokom trudnoće i neurorazvoja dece, naša studija osnažuje porodice znanjem koje može da oblikuje zdravije navike u trudnoći i tako doprinese narednim generacijama", rekao je glavni autor studije dr Peng Žu za Medicinskog fakulteta Anhui. "Poboljšanje navika u spavanju tokom trudnoće može da smanji rizik od neurorazvojnih problema kod dece".

Naučnici su analizirali podatke o spavanju 7.059 parova majka-dete iz tri različite bolnice u Kini. Oni su pregledali decu kako bi utvrdili da li postoji kašnjenje u razvoju na uzrastu od šest meseci do tri godine i analizirali su vezu između trajanja spavanja majke i rizika od kašnjenja u neurorazvoju.

U kratkim crtama, evo šta su utvrdilli:

  • Nedovoljno spavanje tokom trudnoće može biti povezano sa povećanim rizikom od neurorazvojnih problema kod dece, što utiče na njihove kognitivne sposobnosti, razvoj ponašanja i sposobnosti učenja.
  • Čini se da su dečaci izloženi većem riziku od kašnjenja u neurorazvoju usled nedovoljno sna majke tokom trudnoće.
  • Nedovoljno sna tokom trudnoće može da utiče na metabolisanje glukoze u telu majke, čime se utiče i na okruženje za razvoj fetusa.
  • Može da postoji veza između nivoa C-peptida u krvi pupčane vrpce i neurorazvojnog kašnjenja kod dece, što ukazuje na to da metabolisanje glukoze u organizmu majke tokom trudnoće može da utiče na lučenje insulina fetusa i, posledično, na njegov neurorazvoj.

"Prenatalno zdravlje je važno ne samo za buduću majku, već i za dugoročno zdravlje nerođenog deteta", zaključio je autor studije dr Peng Žu.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice  kurir televizija