Nadimanje muči mnoge buduće mame: Evo kako da izbegnete probleme s varenjem u trudnoći

Nadimanje kod trudnica se pojavljuje na početku trudnoće. Najčešće traje tokom prvog tromesečja, ali mnoge žene muči i sve vreme. Evo kako da se nosite s tim i smanjite neprijatnosti.

Shutterstock

Nadimanje je rezultat akumulacije viška gasova u crevima. Simptomi su bol u stomaku, krčanje u stomaku, ponekad pritisak i nelagodnost, kao i povećanje obima donjeg dela torza.

Uzrok nadimanja u trudnoći, osim fizioloških i hormonalnih promena, najčešće je nepravilna ishrana. Namirnice koje izazivaju nadimanje suteško svarljive i odgovorne su za nadimanje nakon jela. Jelo u žurbi, tokom kojeg se gutaju velike količine vazduha, takođe je važan faktor koji doprinosi nagomilavanju viška gasova u crevima. Zbog toga je tokom trudnoće bolje da izbegavate sve što povećava nadimanje i gasove. Posebno je važno pratiti ispravnu ishranu, koja će pomoći da se smanji ili čak potpuno eliminišu probavne smetnje tokom trudnoće. Ovo je posebno važno kada žena ima stalno naduven stomak.

Prirodan način da se nosite sa nadimanjem tokom trudnoće je fizička aktivnost. Umereno fizičko vežbanje podržava funkciju creva i ubrzava metabolizam. Vežbanje sprečava nadimanje i nakupljanje gasova, jer reguliše i poboljšava funkcionisanje digestivnog trakta.

Naravno, ne treba da preterujete sa fizičkim vežbama tokom trudnoće i treba ih prilagoditi sopstvenim potrebama i mogućnostima. Samo idite u laganu šetnju svaki dan da biste eliminisali osećaj nadutog stomaka.

Veoma je važno da izbegavate uski donji veš i odeću tokom trudnoće, jer to stvara dodatni pritisak na stomak, što usporava procese varenja i povećava nadimanje.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Zašto se beba bori da ne zaspi   TikTok/doctor_yoshi