U trudnoći se mnoge žene suočavaju sa čestim urinarnim infekcijama. Cistitis je infekcija, odnosno upala bešike i obično ga uzrokuju bakterije, ali se može desiti i ako je vaša bešika iritirana ili oštećena.
Koji su najkčešći simptomi cistitisa:
- Često mokrenje
- Nakon mokrenja imate osećaj kao da niste ispraznili bešiku
- Osećaj peckanja tokom mokrenja
- Bol tokom mokrenja
- Tamni ili mutni urin
- Snažan miris
- Bol prilično nisko u stomaku
- Krv u urinu
- Temperatura
Kod nekiһ žena simptomi su blagi, pa možda niste svesni da imate infekciju. Zato je važno da pri svakoj sumnji date urin na analizu i u dogovoru sa doktorom saznate da li imate cistitis. Ako imate ozbiljniju infekciju urinarnog trakta, koja utiče na vaše bubrege, možete osetiti bol u donjem delu leđa i preponama. Osim toga, možete razviti visoku temperaturu ili groznicu, pa čak i početi da imate jezu ili drhtavicu. Ako imate bilo kakve simptome, neophodno je da o tome obavestite svog lekara.
Da li će cistitis uticati na moju bebu?
Iako cistitis neće direktno uticati na vašu bebu, može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne leči. To je zato što može dovesti do ozbiljnije infekcije bubrega, što može dovesti do toga da se vaša beba rodi prerano ili nema dovoljno težine. Zato je važno da ne zanemarite simptome cistitisa.
Šta uzrokuje cistiris?
Žene imaju tendenciju da dobiju cistitis češće od muškaraca jer je kod žena uretra (mokraćna cev) kraća. To znači da je bakterijama lakše da putuju do vaše bešike. Otvori uretre kod žena su takođe bliži anusu u kojem se nalaze bakterije, što opet olakšava bakterijama da izazovu infekciju.
Zašto je cistitis češći u trudnoći - postoji nekoliko sledećih razloga:
- Һormoni trudnoće mogu uticati na ravnotežu bakterija u vašem vaginalnom tkivu
- hormoni opuštaju mišiće bešike i bubrega, što znači sporiji protok otpadne tečnosti između njih, što omogućava više vremena za razvoj bakterija pre nego što ih izbacite
- kako vaša beba raste, može da izvrši pritisak na vašu bešiku, što znači da se možda neće uvek potpuno isprazniti (omogućava bakterijama da rastu)
- sav taj dodatni posao koji obavljaju vaši bubrezi, zaһvaljujući vašoj divnoj bebi koja raste, može dovesti do nepotrebnog opterećenja na vaš urinarni sistem
Kako se cistitis leči?
Cistitis se može lečiti antibioticima, ali morate reći svom lekaru da ste trudni. Na osnovu trudnoće i vašeg zdravstvenog stanja lekar će vam preporučiti adekvatnu terapiju. Pored terapije, postoje i drugi načini kojima možete da lečite blagu infekciju. Pijanje puno tečnosti će pomoći da se infekcija izbaci iz vašeg sistema, posebno pića koja smanjuju kiselost vašeg urina, kao što je sok od brusnice.
U trudnoći možete imati cistitis nekoliko puta, tako da su najbolji načini da zaustavite njegov povratak - ove navike su dobra prevencija:
- Pijte dosta vode
- Izbegavajte kafu, čaj i kupovne sokove - umesto toga birajte nezaslađene sokove poput brusnice
- Održavajte vaginu čistom (posebno pre seksa) i izbegavajte sapune sa previše parfema
- Nemojte imati seks sa punom bešikom
- Nosite udoban i pamučan donji veš
- Ne trpite kada imate nagon za mokrenjem
- Obavezno ispraznite bešiku u potpunosti kada idete u toalet
- Koristite nebeljeni, beli toaletni papir i obrišite se od napred prema nazad
- Izbegavajte previše začinjenu i slatku hranu i jedite probiotike poput jogurta
Izvor: Yumama