Kašalj tokom trudnoće je normalna pojava i može se javiti bilo kada, a na to utiču hormonske promene u organizmu. Zbog njih, žena je sklonija alergijama i nekim respiratornim virusima.
Kako biste sprečili kašalj u trudnoći, izbegavajte izloženost hladnom vremenu i velikom zagađenju vazduha. Trudnice bi trebalo da piju 2 litra vode dnevno, topli biljni čajevi su takođe preporučljivi, a ako im dodate limun i med, imaće povoljno dejstvo.
Ako se kašalj ne reši tokom vremena ili ga prate drugi simptomi, poput groznice ili skraćenog daha, popričajte sa lekarom, kako biste dobili odgovarajući tretman.
Kako da se prirodno oslobodim kašlja?
Važno je da vam grlo uvek bude vlažno. To možete postići tako što:
- pijete vodu češće
- progutate kašiku meda
- parite se nad vrelom vodom, a tu vodu možete dodati i 2 kapi nekog esencijalnog ulja
Jedan neobičan, a vrlo koristan savet za trudnice koje kašlju tokom noći, jeste da zagrle veliki jastuk, jer to smanjuje pritisak na stomak.
Da li smem da koristim lekove za kašalj?
U nekim situacijama, naročito kada je kašalj suv i boli vas grlo, pa čak i stomak, lekar vam može prepisati neki sirup ili lek za kašalj koji je dozvoljen trudnicama. Nemojte uzimati lekove na svoju ruku.
Kada treba da odete lekaru?
- Ako je kašalj uporan i ne prestaje
- Ako iskašljavate krv
- Ako vam je dah skraćen i imate problem sa disanjem
- Ako imate povišenu temperaturu
- Ako se tresete
Sve ovo može ukazivati da imate neku infekciju koja dovodi do kašlja, pa bi dobro bilo da je ne ignorišete.
Da li kašalj u trudnoći može da naškodi bebi?
Kašalj u trudnoći neće naškoditi vašoj bebi, jer nije opasan. Ipak, ako do kašlja dovodi neki ozbiljniji problem, to može imati veze sa bebom, poput astme, bronhitisa, pneumonije. Baš zato, kada god primetite neke od navedenih simptoma, treba da se obratite lekaru, kako biste rešili problem.
izvoz: yumama