Ponekad na neke stvari u životu ne možemo da utičemo, pa tako ima žena koje, recimo, od 20 i neke godine pokušavaju da zatrudne, ali im to pođe za rukom tek kad pređu 40. Takođe, ponekad donosimo neke odluke koje nam se u trenutku čine ispravnim i dobrim, ali kasnije shvatimo da baš i nije tako.
Rejčel Ragbi pravi je primer toga. Ova hrabra samohrana majka rodila je svoje prvo dete u 48. godini života. Sada ima 53 godine i otkriva zašto smatra da nije bilo pametno to što je jurila karijeru, a dete rodila tek u petoj deceniji uz pomoć vantelesne oplodnje.
"Volim Anu više od svega, ali majčinstvo u kasnijim godinama ima svoje mane. Volela bih da sam je rodila ranije. Želim da bude energična, zabavna mama kakvu zaslužuje – i želela bih da imam više vremena sa njom", iskreno kaže ova mama za britanski The Sun.
Naravno, ne osećaju se svi tako, neke žene koje su rodile posle 40. godine smatraju to svojom prednošću i kažu kako im baš to što su ispunjene na nekim drugim poljima pomaže da budu bolje majke.
Međutim, Rejčel ima drugačije mišljenje.
"Moje zdravlje se sve više narušava i stalno sam iscrpljena. Ne mogu da pratim Aninu energiju i zabrinuta sam za budućnost. Ranije sam mislila da su karijera i stabilnost ključni, ali je zapravo najvažnije biti zdrav i imati energije za decu".
Ona je, ističe, oduvek želela decu, ali je dobila dobar i zahtevan, stresan posao, te se fokusirala na karijeru.
Misle da je baka svojoj ćerki
Nakon što je njen suprug odlučio da ne želi da ima decu, Rejčel se razvela i u 46. godini platila privatno vantelesnu oplodnju u Pragu, koristeći doniranu s*ermu svog prijatelja.
"Nisam razmišljala o svojim godinama. Trudnoću sam iznela bez problema, ali posle dve ili tri godine sam shvatila da je to što sam starija majka imalo veliki uticaj na moj život. Niste pripremljeni za uticaj koji vantelesna oplodnja ima na telo, Ana sada ima pet godina i zdravlje mi je narušeno".
Ovoj hrabroj ženi je prošle godine dijagnostikovan artritis, pokidana hrskavica u kolenu i uznapredovala katarakta.
"Novac koji bi trebalo da trošim na svoju ćerku, a koji sam ostavljala sa strane kada se penzionišem, zapravo mi treba sada za zdravstvene tegobe. Loše starim i verujem da su moji zdravstveni problemi pogoršani time što sam Anu rodila kasno".
Mešutim, nisu samo fizički problemi ono što je ometa da potpuno uživa u majčinstvu, već i poniženje koje oseća jer svi misle da je ona zapravo baka svojoj ćerki.
"Često joj kažu ’baka je došla po tebe’. Dok je to za mene ponižavajuće, nju može da povredi. Ona ih ispravi i kaže ’ne, to je moja mama’", priča Rejčel.
Brine je, kaže, i to što njena ćerkica ima strah da mama neće još dugo biti živa.
"Ona ima neki strah da ću ja da umrem. Često mi kaže ’mama, ne želim da umreš’. Ne znam da li je uobičajeno da to deca kažu. Nadam se da nisam tome doprinela nečim što sam uradila".
Inače, Rejčelini roditelji, kao ni Anin biološki otac ne žive u istoj državi, te ovoj hrabroj mami često nedostaje podrška, a i pod velikim je finansijskim pritiskom.
Što ste stariji, to je teže
Ona je mišljenja da što žena kasnije rodi dete, to joj je teže da se o njemu brine na odgovarajuć način, te sada ohrabruje druge žene da dvaput razmisle o odlaganju majčinstva.
"Sjajno je što je sve napredovalo toliko da žene mogu da rode decu i kasnije u životu, ali postoji mnogo razloga zašto možda ne bi trebalo da čekaju toliko dugo. Što ste stariji, to je teže držati korak sa malim detetom. Ne možete ni da zamislite koliko se telo menja. Mislila sam da mogu sve to da izdržim, ali suočavam se sa problemima koje nisam očekivala".
Ono što takođe brine Rejčel je da neće biti uz Anu u nekim važnim životnim trenucima, poput udaje i rađanja dece.
"Kada budem imala 78 godina, ona će imati samo 30, ta misao mi ne da mira. Osećam se kao da se trkam s vremenom, uvek razmišljam, ’Šta ako ne budem tu kada ona odraste?’ Zato želim da joj sada pružim što više srećnih trenutaka, dok još uvek mogu".
Ova mama je na kraju poručila i da se ne kaje što je rodila svoju ćerkicu. "Obožavam je i ne mogu da zamislim život bez nje. Samo bih volela da možemo da imamo više vremena zajedno na Zemlji".
BONUS VIDEO: