Ne sećamo se trenutka rođenja. Sećanja se, po pravilu, javljaju od treće godine, ali, kako tvrdi savremena medicina, iskustvo rođenja za čoveka ne prolazi bez traga. U trenutku rođenja beba oseća sve što se dešava, a bol procesa može imati posledice ne samo na fizičko stanje.
Postoji značajna razlika između porođaja kod kuće, na primer u vodi - sa prigušenim svetlima, tihom muzikom, i porođaja u bolnici - sa jakim, svetlom i hladnim vazduhom. U drugom slučaju, posebno ako je proces porođaja uključivao komplikacije, ne treba dugo da beba „odluči“ da nije dobrodošla i da želi da se vrati. Ali govorimo o prirodnom porođaju, a postoji još jedan način rođenja - hirurški. A iskustvo koje beba rođena na ovaj način dobija bitno je drugačije.
Guranje
Tokom prirodnog porođaja, telo bebe je podvrgnuto kompresiji, što pomaže u oslobađanju tečnosti u plućima. Bebe rođene carskim rezom ne doživljavaju ovakav pritisak, pa se moraju koristiti druge metode za uklanjanje tečnosti iz pluća.
Uklanjanje tečnosti
Zbog ove procedure se javlja nelagodnost. Međutim, postoji samo jedan metod: tečnost iz bebinih pluća mora se isisati pomoću posebnog uređaja. Ne može se sve ukloniti, što naknadno može dovesti do bolesti bronhopulmonalnog sistema - veruje se da su deca rođena carskim rezom sklonija ovoj vrsti bolesti.
Pritisak
Boraveći u amnionskoj tečnosti devet meseci, a onda se iznenada nađe u vazduhu, telo bebe se takođe suočava sa naglim padom atmosferskog pritiska. Tokom prirodnog porođaja, beba, koja se postepeno donosi na svet, ima priliku da se navikne na različite pritiske, a u telu počinju da se proizvode potrebni hormoni. Sa carskim rezom nema ovu opciju, pa su od pada pritiska moguća i manja krvarenja u mozgu.
Nagla promena temperature vazduha
Rađajući se prirodnim putem, postepeno, beba ima priliku da se bar malo navikne na temperaturu okoline. Iako je i u ovom slučaju razlika još uvek oštra, jer je u majčinom stomaku temperatura u materici oko +37˚C, a temperatura u porodilištu je u svakom slučaju niža. Tokom carskog reza, promena temperature vazduha je još dramatičnija, iako uz dužnu pažnju babice beba nema vremena da se smrzne.
Prolazak kroz porođajni kanal
Dete koje je rođeno hirurškim putem to čini na mnogo bezbolniji način: ne mora da se vuče da bi se što pre rodilo na svetlost dana. Što, međutim, i nije tako loše: rizik od povreda do kojih može doći ako su babice nepažljive sveden je na skoro nulu.
Nedostatak "dobrih" bakterija
Kada se dete rodi prirodnim putem, onda, krećući kroz porođajni kanal majčinog tela, nailazi na mnoge bakterije, što je izuzetno korisno: prvo, to odmah pokreće imunološki sistem, a drugo, na taj način se formira crevna mikroflora. Tokom carskog reza, beba se ne susreće sa ovim bakterijama, što u nekim slučajevima mogu naknadno uticati na zdravlje deteta.
Modrice
Kao rezultat prirodnog porođaja, može se desiti da tragovi prstiju babice ostanu na telu bebe ako proces nije prošao glatko i ako se bebi aktivno pomoglo da se rodi. Tokom hirurške operacije, naravno, ništa slično se neće dogoditi, u ovom slučaju nisu potrebni posebni napori da se dete izvadi.
Kašnjenje u prvom kontaktu sa majkom
U poslednje vreme se sve više govori o tome koliko je važno da novorođenče se odmah položi na majčine grudi - uspostaviti bliski kontakt, a takođe i da se, osetivši sopstveno telo, smiri. Kažu da na ovaj način rođenje bebe bude mekše i manje stresno.
Kod carskog reza može doći do odlaganja takvog kontakta jer će majci trebati vremena da se oporavi. Ipak, nemojte se obeshrabriti, malo je verovatno da će ovo odlaganje bitno uticati na kontakt majke i bebe, jer je takva veza jedna od najjačih na svetu.
Odloženo hranjenje
Novorođenčad se rađa gladna - obično beba nije nesklona užini odmah nakon rođenja. Ali ako rađa carskim rezom, onda hranjenje može biti odloženo, to zavisi od lekova koji su dati majci tokom operacije. Pored toga, odmah nakon operacije, majka možda neće imati dovoljno mleka.
Letargija nakon anestezije
Za carski rez, lekari mogu koristiti opštu ili epiduralnu anesteziju. Kada se ubrizgava, dejstvo leka protiv bolova ni na koji način ne utiče na bebu, ali uz opštu anesteziju lek može da prodre u placentu, što može dovesti do toga da beba prvih dana nakon rođenja bude letargična i pospana.
BONUS VIDEO