Odluka o načinu porođaja – da li je normalan vaginalni porođaj ili carski rez – biće na lakaru na osnovu individualnih razmatranja i najboljeg interesa majke i bebe. Od vitalnog je značaja da razgovarate o svim nedoumicama ili pitanjima u vezi sa opcijama rađanja sa akušerom.
Faktori koji mogu uticati na šanse za normalan porođaj nakon VTO-a
Nekoliko faktora mogu uticati na šanse za normalan porođaj nakon VTO:
Zdravlje majke
Sveukupno zdravlje i dobrobit majke igraju značajnu ulogu. Faktori kao što su već postojeća medicinska stanja, starost, indeks telesne mase (BMI) i sve komplikacije povezane sa trudnoćom mogu uticati na način porođaja.
Položaj fetusa
Položaj fetusa u materici može uticati na izvodljivost normalnog porođaja. U idealnom slučaju, beba bi trebalo da bude postavljena glavom nadole (cefalična prezentacija) kako bi se olakšao vaginalni porođaj.
Akušerska istorija
Prethodna akušerska istorija žene, uključujući prethodne porođaje, sve prethodne carske rezove ili komplikacije tokom ranijih trudnoća, mogu uticati na način porođaja u narednim trudnoćama.
Dobrobit fetusa
Zdravlje i dobrobit fetusa tokom trudnoće, uključujući rast i razvoj fetusa, su praćeni. Ako se pojavi bilo kakva zabrinutost u vezi sa zdravljem ili položajem bebe, to može uticati na način porođaja.
Komplikacije
Komplikacije vezane za trudnoću, kao što su gestacijski dijabetes, preeklampsija, previjanje placente ili određena medicinska stanja, mogu povećati verovatnoću planiranog carskog reza.
Važno je zapamtiti da je svaka trudnoća jedinstvena, a odluke o načinu porođaja treba da se donose u konsultaciji sa zdravstvenim radnicima. Oni će uzeti u obzir individualne okolnosti i medicinske faktore kako bi odredili najsigurniji i najprikladniji način porođaja za majku i bebu.
Prednosti normalnog porođaja nakon VTO
Potencijalne koristi povezane sa normalnim porođajem nakon VTO-a su:
- Kraće vreme oporavka
- U poređenju sa carskim rezom, normalan porođaj generalno uključuje kraći period oporavka.
- Manji rizik od hirurških komplikacija
Vezivanje i dojenje
Kontakt koža na kožu odmah nakon rođenja i rano dojenje često sve olakšavaju tokom normalnog porođaja.
Oslobađanje hormona
Proces vaginalnog porođaja pokreće oslobađanje hormona, kao što su oksitocin i endorfini, koji mogu pomoći u kontroli bola, podsticati kontrakciju materice i poboljšati emocionalno blagostanje majke.
Potencijalno smanjenje dugoročnih zdravstvenih rizika
Neke studije sugerišu da normalan porođaj može biti povezan sa manjim rizikom od određenih dugoročnih zdravstvenih stanja, kao što su respiratorni problemi i gojaznost kod dece, u poređenju sa carskim rezom.
Razlozi za carski rez nakon VTO-a
Postoje različiti razlozi za carski rez nakon VTO-a. Ovi razlozi su:
Položaj fetusa
Ako je beba u zadnjem položaju (noge napred) ili ima drugi nepovoljan položaj, preporučuje se carski rez kako bi se obezbedio sigurniji porođaj.
Višestruke trudnoće
U slučajevima višestrukih trudnoća koje su rezultat vantelesne oplodnje, kao što su blizanci ili višestruke trudnoće višeg reda, zdravstveni radnik može utvrditi da je carski rez najsigurnija opcija za dobrobit majke i bebe.
Akušerske komplikacije
Određene komplikacije u trudnoći, kao što su placenta previa (posteljica koja pokriva grlić materice), abrupcija placente (preuranjeno odvajanje posteljice) ili fetalni distres, mogu zahtevati carski rez kako bi se sprečili potencijalni rizici za majku ili bebu.
Zdravlje majke
Ako majka već ima zdravstvene probleme koji se mogu pogoršati vaginalnim porođajem, lekar će da preporuči carski rez.
Prethodni carski rez
Ako žena ima istoriju ranijih porođaja carskim rezom, lekari često proporučuju ponovni carski rez za naredne trudnoće kako bi se smanjio rizik od komplikacija.
Kako povećati šanse za normalan porođaj nakon VTO-a?
Iako nema garancija, postoje koraci koji potencijalno mogu povećati verovatnoću vaginalnog porođaja. Preduzimanjem ovih proaktivnih mera, mame mogu da pripreme svoje telo za porođaj.
Ostanite aktivni tokom trudnoće
Uključite se u redovne fizičke aktivnosti koju je odobrio vaš zdravstveni radnik, kao što je hodanje ili prenatalna joga, kako biste podstakle optimalno pozicioniranje fetusa i pripremili svoje telo za porođaj.
Jedite zdravo
Dajte prioritet uravnoteženoj ishrani, redovnom vežbanju i adekvatnom odmoru kako biste optimizovali svoje zdravlje i blagostanje tokom trudnoće.
Redovna prenatalna nega
Redovna prenatalna nega obezbeđuje pažljivo praćenje vaše trudnoće i omogućava zdravstvenim radnicima da brzo reše sve potencijalne probleme.
Budite spremni za carski rez
Ako želja za normalnim porođajem ne ide po planu, ostanite spremni za porođaj carskim rezom jer će to smanjiti stres.
BONUS VIDEO