KOJE SU NAJOPASNIJE KOMPLIKACIJE POROĐAJA: Iako se ne događaju često, nose ogroman rizik i teške posledice

Komplikacija porođaja se odnosi na bilo koje abnormalno akušersko stanje ili neželjeni događaj koji se javlja tokom trudnoće, rađanja ili porođaja koji može negativno uticati na majku ili bebu

Shutterstock_1181843014

Akušerske komplikacije su na kraju ono što uzrokuje sve povrede pri porođaju. Postoji veliki broj dobro poznatih komplikacija porođaja koje se javljaju u određenom procentu svih trudnoća sa različitim stopama pojavljivanja. Neke od ovih komplikacija su relativno benigne, dok druge mogu biti teže, pa čak i opasne po život,

Ove komplikacije lekari najteže leče i imaju najveći potencijal da izazovu katastrofalne povrede pri rođenju ili smrt. Zapamtite da iako je važno znati znakove upozorenja, ovi događaji su retki, kako prenosi Birth Injury help center.

Ruptura materice

Ruptura materice je na vrhu liste jer je verovatno najopasnija od svih akušerskih komplikacija i za bebu i za majku. Puknuće materice je retka pojava u kojoj se otvori zid ili sluznica materice majke. Do pucanja zida materice dolazi iznenada i obično bez ikakvog prethodnog upozorenja. U teškim slučajevima, puknuće otvara rupu u zidu materice, omogućavajući amnionskoj tečnosti, pa čak i bebi da izađu iz materice.

Razlog zašto je ruptura materice toliko opasna je taj što čim dođe do rupture, beba je pod neposrednom prijetnjom nedostatka kiseonika, što uzrokuje velika oštećenja mozga ili vrlo brzo smrt. U trenutku kada materica pukne, beba je u opasnosti. U zavisnosti od težine rupture, beba se mora porođati hitnim carskim rezom u roku od 10-30 minuta kako bi se izbegla razorna povreda mozga ili smrt.

Čak i pod najboljim okolnostima, kada se ruptura odmah dijagnostikuje i lekari su spremni za hitni carski rez , 10-30 minuta često nije dovoljno vremena. Ali vrlo malo ruptura materice se dešava pod optimalnim okolnostima. Iako se većina ruptura dešava u bolnici tokom porođaja, one se ne dijagnostikuju uvek odmah. Zbog toga je ruptura materice tako izuzetno opasan događaj.

Distocija ramena

Distocija ramena je hitan događaj koji se može iznenada desiti tokom vaginalnog prirodnog porođaja u kojem se bebino rame zaglavi prilikom ulaska u porođajni kanal, obično za karličnu kost majke. Pojava distocije ramena tokom porođaja predstavlja hitnu opasnost za dobrobit bebe. Kada se beba zaglavi u porođajnom kanalu zbog distocije, nedostatak kiseonika stvara rizik od povrede mozga ili čak smrti ako se situacija brzo ne prevaziđe.

Distocija ramena zahteva od lekara da brzo reaguju kako bi izmestili bebu kako bi izbegli hipoksičnu povredu. Postoji veliki broj manevara koji se obično koriste da bi se oslobodilo zaglavljeno rame. Međutim, ono što distociju ramena čini posebno opasnom za bebu je to što ima tendenciju da bude mač sa dve oštrice. Odgovor na distociju ramena je često jednako opasan za bebu kao i samo stanje. U svojoj žurbi da oslobode bebino rame, lekari i medicinske sestre u porođajnoj sobi često koriste previše bočne vučne sile. Povlače, guraju i uvijaju suviše jako i prebrzo i na kraju nanose fizičke povrede bebi.

Kada se distocija ramena ne leči dovoljno brzo, rezultirajuća deprivacija kiseonika može izazvati povrede mozga i invalidnosti kao što je cerebralna paraliza. Prekomerna sila kao odgovor na distociju ramena može da izazove prelom ključne kosti ili oštećenje nerava brahijalnog pleksusa na dnu vrata. Ova vrsta oštećenja nerva je uzrok specifične porođajne povrede zvane Erbova paraliza .

Prolaps pupčane vrpce

Još jedna opasna hitna komplikacija tokom porođaja je prolaps pupčane vrpce. Pupčana vrpca je kritična linija spasa koja povezuje bebu i majku. Kod normalnog porođaja, beba prvo prolazi kroz porođajni kanal, a zatim ide pupčana vrpca i posteljica. Do prolapsa dolazi kada vitalna pupčana vrpca prvo padne u cervikalni otvor i završi ispred bebe dok ulazi u porođajni kanal.

Ovo je veoma opasno jer kada se bebina glava gura nadole, ona će stisnuti vrpcu uz karlicu ili zidove porođajnog kanala. Ovo štipanje ili kompresija pupčane vrpce može ograničiti ili čak potpuno prekinuti snabdevanje bebe kiseonikom od majke. Pupčana vrpca postaje sve više i više kompresovana kako porođajne kontrakcije majke nastavljaju da guraju bebu nadole.

Kompresija prolapsirane pupčane vrpce zahteva hitan porođaj bebe kako bi se izbegla asfiksija pri porođaju. Jedan od razloga zašto je prolaps pupčane vrpce toliko opasan je taj što je to jedan od retkih događaja koji mogu u potpunosti da odseče kiseonik za bebu, a ne da ga jednostavno ograničavaju ili smanjuju. Zbog toga stopa perinatalnog mortaliteta od prolapsa pupčane vrpce može biti i do 50%. Na sreću, UCP je veoma retka pojava koja se javlja u manje od polovine procenta svih porođaja.

Horioamnionitis

Horioamnionitis je komplikacija tokom trudnoće u kojoj se bakterijska infekcija majke infiltrira u amnionsku tečnost ili fetalne membrane. Infekcija obično potiče iz vaginalnog područja majke i širi se prema gore u matericu. Iako su infekcije majke tokom trudnoće prilično česte, horioamnionitis je jedinstvena vrsta infekcije majke koja nije česta (nalazi se samo u 2% trudnoća) i znatno je opasnija.

Horioamnionitis dovodi fetus u značajnu opasnost. Razlog zašto je horioamnionitis toliko opasan je zato što infekcija u fetalnim membranama može direktno poremetiti snabdevanje kiseonikom i hranljivim materijama od majke do bebe. Novo istraživanje je pokazalo da ova vrsta intraamniotske infekcije može izazvati prenatalni nedostatak kiseonika ili poremećaj i uzrokovati povrede mozga . Horioamnionitis je sada prepoznat kao značajan uzrok cerebralne paralize. Još jedna potencijalna opasnost od ove vrste infekcije je da može da izazove prevremeni porođaj i porođaj što uveliko povećava rizik od teških porođajnih povreda.

Fetalna makrosomija

Fetalna makrosomija je naučni izraz za bebu koja je prevelika za bezbedan vaginalni porođaj. Kliničke definicije fetalne makrosomije se razlikuju, ali svaka beba preko 4 kg u punom terminu smatra se makrozomskim. Sama po sebi, fetalna makrosomija zapravo nije štetno zdravstveno stanje. Nema ničeg inherentno nezdravog u vezi sa velikom bebom. Nedijagnostikovana fetalna makrosomija je potencijalno opasna komplikacija. Vaginalni porođaj nije bezbedan za makrosomske bebe jer su prevelike i postoji velika verovatnoća da će se zaglaviti u porođajnom kanalu. Kada se beba zaglavi u porođajnom kanalu tokom porođaja, postoji rizik od nedostatka kiseonika, što može dovesti do velikih povreda mozga.

Šta uzrokuje da se beba zaglavi u porođajnom kanalu?

Najčešći razlozi zbog kojih se bebe zaglavljuju u porođajnom kanalu tokom porođaja uključuju fetalnu makrozomiju (beba je prevelika za vaginalni porođaj); distocija ramena (bebino rame se zaglavi iza majčine karlične kosti); i karličnu prezentaciju (beba se ne pomera u pravilan položaj dole pre porođaja). Kada se beba zaglavi u porođajnom kanalu tokom porođaja može biti veoma opasno i često dovodi do povreda.

Koliko dugo beba može biti u porođajnom kanalu?

Beba može ostati u porođajnom kanalu duže vreme sve dok nastavlja da prima kiseonik od majke kroz placentu i pupčanu vrpcu i ne pokazuje znake prinude. Međutim, ako beba pokazuje znake nedostatka kiseonika, treba je odmah porađati (u roku od 15-25 minuta) kako bi se izbeglo ozbiljno oštećenje mozga.

Koje su moguće komplikacije distocije ramena?

Kada treba da se pojavi distocija tokom porođaja, ona predstavlja dve potencijalno opasne komplikacije. Prvo, ako bebino rame nije dovoljno brzo pomereno, može doći do oštećenja mozga usled gubitka kiseonika. Drugo, ako lekari koriste previše sile kada pokušavaju da oslobode bebino rame, mogu izazvati trajno oštećenje nerava što dovodi do stvari kao što je Erbova paraliza .

Može li distocija ramena izazvati smrt?

Iako nije uobičajena, distocija ramena može izazvati smrt fetusa ako rezultira nedostatkom kiseonika i ako se ne reši na vreme.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Kako su izgledale jaslice 80-ih i 90-ih 3  TikTok/nostalgicallyrachel