Šta su najveći rizici amniocinteze? Jako retko se dešavaju ali su veoma ozbiljni

Pre nego što vam se preporuči i odlučite se da uradite amniocentezu, bićete upozoreni na rizike i moguće komplikacije.

Shutterstock

Mnoge trudnice imaju veliki strah od amniocinteze, prvo kao procedure koja uključuje veliku iglu, a tu je naravno briga za bebu. Nije im uvek jasno šta su konkretni rizici kojima su izložene. Lekar i medicinsko osoblje će buduću mamu uveriti u sigurnosne mere koje se uvek preduzimaju ali svakako i o rizicima koji postoje. Ovo su oni najvažnji:

Pobačaj

Postoji mali rizik od gubitka trudnoće (pobačaja) u bilo kojoj trudnoći, bez obzira na to da li radite amniocentezu ili ne. Ako imate amniocentezu nakon 15 nedelja trudnoće, procenjuje se da je šansa za pobačaj do 1 od 100.

Rizik je veći ako se postupak sprovede pre 15 nedelja.

Nije poznato zašto amniocenteza može dovesti do pobačaja. Ali može biti izazvan faktorima kao što su infekcija, krvarenje ili oštećenje amnionske kese koja okružuje bebu. Većina pobačaja koji se dešavaju nakon amniocenteze dešavaju se u roku od 3 dana od procedure. Ali u nekim slučajevima može doći do 2 nedelje kasnije. Nema dokaza da možete bilo šta da uradite tokom ovog perioda da smanjite rizik.

Infekcija

Kao i kod svih hirurških zahvata, postoji rizik od infekcije tokom ili nakon amniocenteze. Ali stopa teške infekcije za amniocentezu je niža od 1 na 1.000.

Rezus bolest

Ako je vaša krvna grupa rezus (RhD) negativna, ali je krvna grupa vaše bebe RhD pozitivna, moguće je da dođe do senzibilizacije, tj mešanja tokom amniocenteze. Ovo je mesto gde deo krvi vaše bebe ulazi u vaš krvotok i vaše telo počinje da proizvodi antitela da ga napadne. Ako se ne leči, to može dovesti do razvoja rezus bolesti kod bebe Ako već ne znate svoju krvnu grupu, pre amniocenteze će se uraditi test krvi da bi se videlo da li postoji rizik od preosetljivosti. Može se dati injekcija leka koji se zove anti-D imunoglobulin da bi se zaustavila senzibilizacija.

Urođeno krivo stopalo

Rana amniocenteza (pre 15. nedelje trudnoće) povezana je sa povećanim rizikom da nerođena beba razvije urođeno krivo stopalo. Kriva stopala, takođe poznata kao talipes, je urođeni (prisutan pri rođenju) deformitet skočnog zgloba i stopala. Zbog povećanog rizika od razvoja kod bebe, amniocenteza se ne preporučuje pre 15. nedelje trudnoće.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Dvorište sa bazenom raj za decu  Instagram/mrs_ermerson