Priprema svega što je potrebno za novogodišnje i božićne praznike predstavlja veliki teret i stres za roditelje, a posebno za mame koje tu ipak najviše "povuku". Ophrvani svim tim obavezama, često nemaju vremena da se bore i sa mališanom koji je neposlušan, nemiran, pa pribegavaju staroj taktici – "ako ne budeš dobar/ra, Deda Mraz ti neće doneti poklon".
Ova rečenica samo je jedna u nizu koje mnogi roditelji koriste u vreme praznika kako bi korigovali ponašanje deteta, a trener koji se bavi roditeljstvom (family coach) Dragana Aleksić na svom Instagramu je objavila zašto to nije dobro i koje još fraze ne treba da govorite deci u (pret)prazničnom periodu.
- Eeee, sad je Deda Mraz video da nisi bio dobar i ništa ti neće doneti.
- Ako ne pojedeš sve, dobićeš prazan paketić.
- Budi dobra, znaš da te Deda Mraz gleda.
- Hajde, zagrlite se i pomirite odmah, da vidi Deda Mraz kako ste dobri.
- Ako budeš nevaljala, Deda Mraz će doći dok spavaš i uzeće ti sve poklone nazad.
- Toliko si dobio igračaka i slatkiša, a ti se i dalje ne ponašaš lepo.
- Ispunili smo vam sve želje, a vi se i dalje svađate.
- Tražila si tu lutku od Deda Mraza, a sada se uopšte ne igraš njom! Poklonićemo je nekom drugom detetu koje će to znati da ceni.
- Ništa nisi dobra, reći ću Deda Mrazu da ti sledeće godine ništa ne donese.
- Dobio si najskuplji telefon, a vidi kako si nezahvalan, ni sobu nisi sredio.
"Stalno procenjivanje i komentarisanje detetovih ponašanja i povezivanje sa poklonima i Deda Mrazom je ništa drugo nego uslovljavanje. Roditelji pribegavaju prednovogodišnjim ucenama kako bi kontrolisali dete, npr. da bi zaustavljali burne reakcije, da bi ga ubrzali da uradi nešto ili ga naterali da prestane sa nečim. Međutim, ovakvim 'upravljanjem' detetom izazivaju u njemu nelagodu, uznemirenost strah, stid, brigu... i iz tih emocija dete će 'sarađivati'. Ali,kao i i kod svih ostalih situacija u kojima se koriste uslovljavanje, pretnje, ucene, zastrašivanja, tako i ovde rezultat ima kratak dah, a ono što ostaje je loš osećaj", napisala je Aleksićeva.
Ona je dodala da, iako roditelji imaju dobre namere, ovakvim ucenjivanjem deteta kvari se praznični duh i ideja darivanja.
"Poučavanje deteta adekvatnijem ponašanju i reakcijama je nešto što se radi stalno, kroz primere i pojašnjenja, a ne kada je 'zgodna prilika' da se zastraši ili uslovljava. A što se poklona tiče, roditelji su ti koji donose konačnu odluku da li će kupiti detetu ono što želi i ukoliko mu tu želju ispune, nema razloga da mu posle to prebacuju. Cilj ispunjenja želje je da dete bude srećno, a ne ucenjeno", zaključila je.
BONUS VIDEO: