Nijedna majka ne bira svojom voljom da postane toksična, ali neke to ipak postanu sticajem okolnosti. Njeno ponašanje može da ima ogroman uticaj na dete, a kako napominje psiholog Olesja Lupak, uloga majke je posebno važna u prve tri godine života mališana.
U nastavku pročitajte i kojih 10 vrsta toksičnih majki postoje i po čemu se razlikuju.
1. Infantilna majka
Ova majka je veoma slična detetu, njeni pogledi na svet su prilično jednostavni i detinjasti. Dete sa takvom majkom nema priliku da previše uživa u detinjstvu, već mora brzo da odraste i preuzme odgovornost za sebe, a kada poraste - za svoju majku.
Infantilna majka često nije u stanju da podrži svoje dete u slučaju problema, tako da ono veoma rano mora da se osamostali, usled čega se neretko razvijaju anksioznost i problemi u komunikaciji.
2. Majka koja je previše zaštitnički nastrojena
Iako se tako ponaša iz ljubavi, ova majka zapravo tom svojom silnom ljubavlju i željom da zaštiti dete od svega ograničava njegovu nezavisnost. Ona je anksiozna, plaši se svega, a deca lako prepoznaju i usvajaju osećanja majke, pa i sama postaju uznemirena i povučena.
Neretko mališani ovakvih majki imaju poteškoća sa adaptacijom u vrtiću i školi, zbog sumnje u sebe i strahova koje imaju.
3. Majka koja odbija dete
Ona nije mnogo uključena u život svog deteta, zato što njen naslednik nije baš onakvo dete kakvo je ona zamislila. Ova toksična majka odbija sve mališanove želje, obezvređuje sve njegove inicijative, čineći da se ono oseća bezvrednim, neželjenim.
Deca takvih majki mogu da imaju poteškoće u uspostavljanju odnosa sa vršnjacima, kao i sa nekim oblicima zavisnosti.
4. Mama perfekcionista
Kod nje sve mora da bude savršeno, uključujući i decu – u školi moraju da imaju sve petice, odeća uvek da bude savršeno čista, u sobi sve da je „pod konac“, da dobro jedu... Ovi mališani jednostavno nemaju prava na greške, a majka uvek želi da ih na neki način „popravi“. Rezultat takvog toksičnog ponašanja i stava majke su deca koja su često ili previše agresivna ili izuzetno napeta.
5. Anksiozna mama
Anksioznost je danas prisutna kod mnogih, a anksiozne mame su one koje uvek unapred brinu o svemu i u svemu vide probleme. Zbog svojih strahova i briga pokušavaju da zaštite decu od svega, pa im gotovo ništa ne dozvoljavaju, usled čega i mališani počinju da se odnose prema svemu i svakome s nepoverenjem. Takvo odrastanje može da im oteža uspostavljanje odnosa sa vršnjacima i sticanje prijatelja.
6. Požrtvovana majka
Lepo je što mame hoće da urade gotovo sve za svoju decu, ali nije baš dobro kada je dete potrebno ženi da bi održala sopstveni identitet. I pored toga što se ovakva majka trudi da zadovolji sve osnovne, fizičke potrebe deteta, obično ignoriše njegove emocionalne potrebe, zato što ne može da brine o svojim potrebama, a samim tim ne može ni da pruži toplinu i podršku svom nasledniku.
Ponekad takve majke preuzimaju ulogu žrtve i nesvesno prebacuju na dete osećaj krivice. Mališani koji odrastaju uz ovakve majke će često biti nezavisni, ali anksiozni i sa potisnutim emocijama, prenosi parents.ru.
7. Emocionalno hladna majka
Ova mama je vrlo stroga kada je u pitanju učenje, a dete često kažnjava tako što ga ignoriše. Mališanima koji odrastaju uz ovakve majke često nedostaje mamina naklonost, usled čega pokušavaju da na neki način privuku njenu pažnju. To može da dovede do toga da, ako emocionalno hladna majka zbog nečega grdi dete, ono počne to često da radi samo kako bi imalo njenu pažnju. Kada dete malo odraste, takvo ponašanje može da postane ozbiljnije – recimo, da počne da krade ili ispoljava drugačije vidove lošeg ponanja kako bi pridobilo maminu pažnju.
8. Mama porcelanska lutka
Ova vrsta majke ne zna da postavlja granice i da se nosi sa nekim teškim situacijama, već njeno ponašanje često preraste u histeriju u takvim okolnostima. U skladu sa tim, ako dete ispoljava neka svoja jaka osećanja, poput besa, ljutnje, ove majke popuštaju mališanu jer ne znaju kako da se izbore sa njegovim emocijama.
Kao rezultat toga, deca mogu da postanu emocionalno nestabilna, ali i preterano agresivna.
9. Dominantna majka
Ona uvek odlučuje o svemu umesto svog deteta, ne dozvoljava mu da izrazi sopstveno mišljenje, ne podstiče ga da bude samostalno i narušava njegove granice, stvarajući u njemu osećaj krivice. Deca takvog roditelja često doživljavaju poteškoće u odraslom dobu, jer ne mogu da kažu "ne" i plaše se da sami donose odluke. Oni su takođe često žrtve maltretiranja, jer su sputani i ne umeju da se zauzmu za sebe i da se suoče sa problemima.
10. Mama šefica
Ona se trudi da detetu u svakoj prilici pokaže da ono nije glavno, već uvek nameće svome mišljenje mališanu. Svaki pokušaj deteta da pokaže svoju individulnost doživljava kao neku pobunu, a deca ovakvih majki se često kao da su lošiji od drugih. Stiče utisak da nije u stanju da samostalno donosi odluke, te je naučeno da udovoljava svima i sledi druge.
BONUS VIDEO: