Najgore pitanje koje možete da postavite detetu: Psiholog otkriva da je to uzrok zašto ne želi da priča s vama

Psiholog otkriva da je jedno pitanje koje roditelji često postavljaju deci krivac za lošu komunikaciju između njih.

Shutterstock

Odnos između roditelja i deteta je jako važan, a kao i na drugim međuljudskim odnosima, i na ovom je potrebno da neprestano radimo. Ipak, mnogi roditelji, čak dve trećine njih, žali se na to da su deca, posebno tinejdžeri, veoma nekomunikativni kada sednu porodično da jedu, pokazala je studija.

Više od četvrtine roditelja prijavilo je da im je stresno da pokušavaju da razgovaraju sa svojim naslednicima za stolom, dok bi 86 odsto njih želeo da doda malo više energije, zabave i angažovanja u porodični obrok.

Ipak, razvojni kognitivni neuronaučnik i psiholog profesor Sem Vas, koji je i bio uključen u ovu studiju, veruje da je razlog loše komunikacije između roditelja i dece delimično i to što mame i tate postavljaju pogrešna pitanja.

Istraživanje je pokazalo da devet od deset roditelja izluđuju kratki odgovori dece, a OK, u redu i dobro su neki od najčešćih odgovora koje mališani daju kada ih roditelji pitaju kakav im je bio dan.

Zbog toga stručnjaci savetuju da roditelji vode računa o načinu na koji postavljaju pitanja, te da to budu otvorenija pitanja koja mališanima dozvoljavaju da izraze svoja osećanja i misli.

Predlog profesora Vasa je da postavljate manje generička, a više direktna pitanja, koja se nadovezuju na nešto zbog čega je dete uzbuđeno – na primer: "Kako se tvojim prijateljima sviđaju tvoje nove patike/frizura/ranac?"

Pominjanje drugih ljudi ili dece u razgovoru može da pomogne da se mališani osećaju opušteni, pa prof. Vas predlaže nešto poput: "Kako je tvoj najbolji drug proveo dan, kako mu je bilo u školi?"

Kako ističe, dobra opcija su i pitanja poput toga šta je najzanimljivije što je dete tog dana naučilo u školi ili šta je najbolja stvar koja mu se desila, prenosi mirror.co.uk.

"Kada su svi umorni na kraju dana, naravno da je lako upasti u zamku generičkih pitanja, na koje ćete od deteta dobiti kratak odgovor. Razgovori za stolom mogu da budu izazov, ali pomoći će da znate da nije uvek stvar u pitanjima koje postavljate, već u načinu na koji pitate. Razmislite da ova pitanja postavljate nakon što ste se zajedno igrali tokom pripremanja obroka ili za stolom. Započinjanje razgovora spoljašnjim stimulansom može da olakša i učini decu mnogo pričljivijom posle toga", poručio je prof. Vas.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu  TikTok/psychologywithdrana