Timoti i Lidija Ridžvej rođeni su blizanci rođeni iz embriona koji je zaleđen pre 30 godina, a ove embrione želeo je par koji već ima četvoro dece. Njihovi biološki roditelji, koji su želeli da ostanu anonimni, donirali su embrione Nacionalnom centru za donaciju embriona. Blizanci su pre par dana svoj prvi rođendan proslavili uz čokoladnu tortu i balone.
Ova priča bi bila jedna od mnogih, ali činjenica je da su ovi embrioni zamrznuti pre 30 godina, 1992. godine, kada su usvojitelji imali samo tri i pet godina.
Embrioni zamrznuti 1992. godine stekli su status najstarijih embriona koji su rezultirali uspešnom trudnoćom. Zapisali su čak i u Ginisovu knjigu rekorda! Pre Timotija i Lidije, rekorderka je bila Moli Gibson, rođena 2020. od embriona koji je bio zamrznut skoro 27 godina.
Biološki roditelji blizanaca čuvali su njihove embrione u laboratoriji za reproduktivnu medicinu 15 godina, a zatim ih prebacili u Donatorski centar, koji omogućava da embrione usvoje parovi koji su u braku najmanje tri godine.
Prema rečima usvojitelja dece, Filipa, "prosto je neverovatno shvatiti ovo": "Skoro svima sa kojima smo razgovarali o tome je teško da to u potpunosti razumeju". Pre usvajanja, Filip i njegova supruga Rejčel su već imali četvoro dece, u rasponu od dve do osam godina, ali su želeli da imaju još dece.
Filip i Rejčel su imali problema sa začećem, pa su svoje troje dece mogli da dobiju samo uz pomoć hormonske terapije. Par je odlučio da se ne podvrgava lečenju neplodnosti, već da novac iskoristi za usvajanje embriona, ali je 2020. Rejčel uspela da sama zatrudni po četvrti put.
Budući da su prilično religiozni ljudi, Rejčel i Filip su smatrali da treba da uzmu embrione iz "posebnog sektora" banke embriona: "Ovi embrioni se često zanemaruju jer su ih donirali ljudi sa porodičnom istorijom određenih genetskih poremećaja."
Biološki otac Timotija i Lidije umro je od amiotrofične lateralne skleroze, bolesti koja utiče na nervni sistem, utičući na fizičku funkciju i mišiće. Od ove bolesti patio je fizičar Stiven Hoking. Rizik od razvoja ove bolesti kod dece sa nasledstvom je veći nego kod druge dece, ali ne mnogo. Filip i Rejčel se nadaju da će Timoti i Lidija imati sreće.
Deca su sada zdrav, normalna i ne izazivaju nikakvu zabrinutost. "Ovo je potencijalna mana i čini nam se glupo jer ih svi imamo. Svi imamo potencijal da razvijemo bilo koji broj bolesti", kaže Rejčel. Najstarija ćerka para pati od epilepsije i astme, ali, prema Rejčel, "ne volimo je manje zbog ovih bolesti."
(Yumama)
BONUS VIDEO: