Stručnjak za hemijsko čišćenje Vil Langston iz Velike Britanije ruši sve mitove o pranju i daje neprocenjive savete koji će vam sačuvati odeću i obuću!

1. Da li je dobro prati obuću u mašini za veš?

Mnogi donose odluku da ubace patike ili nežne čizmice u veš mašinu, operu na nežnom programu i problem pranja osetljive obuće je rešen.

"Strogo savetujemo da ovo nikada ne radite. Toplota vode u mašini može potpuno da uništi lepak na obući koji sve delove drži zajedno, a mašinsko pranje može i potpuno da deformiše oblik obuće. Postoji još jedna neprijatna mogućnost - obuća može da se skupi i za nekoliko brojeva, u zavisnosti od toga od kojeg materijala je napravljena", kaže Langston.

2. Da li belo vino skida fleke od crvenog?

"Definitivno ne", uverava stručnjak. "Odeću sa flekama od vina najbolje je potopiti u prohladnu vodu, a prethodno naneti tečni deterdžent na mrlju. Nakon što fleka nestane, operite na uobičajen način." 

3. Zbog čega treba staviti tenisku lopticu u bubanj pre pranja?

"Ovaj trik vaše peškire čini mekšim i pufnastim", kaže Lagston.

4. Da li više praška znači čistiji veš?

"Apsolutno ne. Maksimum deterdženta u pregradi označen je s razlogom. Štaviše, višak deterdženta može da vam napravi problem, uključujući bele fleke na odeći, čudne mirise, ali i zapušen odvod", smatra stručnjak.

5. Da li mašina treba da se pere?

Svi verujemo da se mašina dok pere veš usput u sama opere. Ali, mašina bi ipak trebalo da se pere i prazna, i to maksimalno na svakih 6 nedelja na najtoplijem i najdužem ciklusu pranja.

"Kako biste bili sigurni da ste ubili sve bakterije, dodajte malo sirćeta ili izbeljivača", savetuje Langston.

6. Da li je hladno pranje bolje za životnu okolinu?

"Da, a pritom određeni materijali uopšte ne zahtevaju vruću vodu. Za peškire, posteljinu i intimni veš preporučuje se što topliji program, kako bi se ubile bakterije, a sve ostalo - ne. Hladno pranje je sjajan način da sprečite zagađenje okoline, ali i uštedite struju - 90 % struje mašina potroši za grejanje vode, a samo 10 za pranje. Takođe, hladno pranje vam više čuva stvari - boja manje bledi, veš ne može da se skupi i istanji. U hladnoj vodi slobodno možete da perete veš svakakvih boja - nema šanse da neka pusti i ofarba sve ostalo", objašnjava Langston.

7. Da li deterdžent ubija bakterije na odeći?

"Ne. A to ne čini u potpunosti ni visoka temperatura. Jedini siguran način da ubijete sve bakterije jeste da dodate izbeljivač na bazi hlora ili ulje borovine pre pranja. Veš se odlično dezinfikuje i u mašini za sušenje veša", zaključuje ekspert.

Zapratite nas i na Instagramu!