Ejmi razume želju roditelja da zabeleže svaki trenutak odrastanja svog deteta, jer je rano detinjstvo jedno od najlepših doba. Međutim, preterivanje u tome može da ima štetne posledice po dete. Sa svakim novim statusom, videom na Jutjubu ili postom na blogu, roditelji sprečavaju decu da budu digitalno anonimna.

PROČITAJTE I...Pre nego što objavite vest o svojoj trudnoći na Fejsbuku...

To pred decu stavlja veliki izazov u budućnosti. Pubertet je sam po sebi težak i nema potrebe praviti stotine sramotnih fotografija koje su dostupne i koje se lako mogu naći.

"Ako njena majka bude pisala o negativnim iskustvima roditeljstva, može li to uticati na njene šanse da upiše dobar koledž? Poznato je da poslodavci pregledaju profile na Fejsbuku i druge sajtove kako bi stekli sliku o kandidatu", ističe Ejmi.

PROČITAJTE I...Sve više roditelja protiv fotografija dece na Fejsbuku

Ali, ovde postoji još veći problem. Bezbroj aplikacija, sajtova i uređaja ima tehnologiju za prepoznavanje lica.

Grupa hakera 2011. godine napravila je aplikaciju koja skenira lice, a onda nalazi ime i osnovne informacije o toj osobi. Izumitelji su uspeli da prilagode aplikaciju i Gugl naočarima. Iako Gugl zabranjuje aplikacije za prepoznavanje lica, ne može zabraniti nezvanične aplikacije.

Najlakši način da se dete zaštiti od ovoga jeste da ne stvara digitalni sadržaj.

PROČITAJTE I...Sporne fotografije: Dete u kupaćem kostimu na Fejsbuku

"Znajući kako sve to funkcioniše, muž i ja smo doneli odluku pre nego što se naša ćerka rodila. Odlučili smo da ne postavljamo njene fotografije ili druge informacije o njoj na internet", kaže Ejmi.

"To smo odlučili kad smo birali ime za nju. Otišli smo na Gugl i gledali imena i da li postoji otvorena gmail adresa na to ime i prezime. Kad smo odlučili kako da joj damo ime, napravili smo joj gmail nalog, koji će joj kad odraste biti osnovni nalog za pristup Internetu. Takođe, Napravili smo sistem šifri koji će čuvati sve informacije o njoj".

PROČITAJTE I...Video zbog kog ćete prestati da objavljujete fotografije dece na Fejsbuku

Ejmina ćerka ima svoj nalog na Fejsbuku, Tviteru i Instagramu, ali njeni roditelji ništa ne objavljuju na njima jer smatraju da o tome ona sama mora da odluči. Svi nalozi su aktivni, ali privatni.

"Redovno pratimo i stranice svojih prijatelja i članova porodice i uklanjamo sve tagove. Oni koji nas dobro znaju poštuju naš zahtev da ne objavljuju ništa o našem detetu", kaže Ejmi.

"Kada budemo smatrali da je dovoljno zrela, daćemo joj kovertu sa njenim šiframa. Ona će imati priliku da sama stvori svoj digitalni identitet, a mi ćemo se osigurati da je naučimo da donosi dobre odluke o tome šta postavlja na društvene mreže".

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.