Tajna uspešnog balansiranja između posla i privatnog života leži, mnogi tvrde, u postavljanju granica. To, zapravo, znači da je neophodno naučiti kako reći "ne". Ponekad je to "ne" namenjeno šefu, kolegama ili poslovnim saradnicima, a ponekad suprugu, deci ili prijateljima.

Međutim, odbijanje je nešto što često veoma teško pada zaposlenim mamama. One će često osetiti krivicu ako odbiju da pomognu pri pripremanju kostima za priredbu u školi svog mališana, one će verovati da će unapređenje o kom sanjaju biti pod znakom pitanja ukoliko odbiju da odu na poslovni put ili se iskradu ranije iz kancelarije kako bi otišle s decom u pozorište.

Ipak, to ne bi trebalo da bude teško jer je ponekad glasno i jasno "ne" neophodno. Važno je da razumete prirodu zahteva, šta on nosi sa sobom i kakve posledice može imati. Odgovorite u skladu s time. Tako ćete izbeći pogrešan odgovor – odbićete nešto što zaista mora da se odbije i prihvatiti nešto što je nephodno prihvatiti.

Kako da znam, pitate se, kada je vreme za "ne" i kako ga izgovoriti tako da odgovor ostane baš takav? Postoji pet jednostavnih načina za odbijanje na poslu i u porodici, a oni su sledeći:

Izbor postoji

Svima se dogodilo da je pretrpan poslom, a da šef nehajno postavlja nove zadatke. Tad želimo ne samo da kažemo "ne", već da viknemo. NE!

Ipak, povlačimo se jer se nadređenom nikada to ne govori, zar ne? Zato ćete ostati duže u kancelariji, doći ćete umorni kući kasno i nećete provesti vreme s porodicom. Ovakav pristup je potpuno pogrešan.

Kada na vaš sto pun papira nadređeni spusti još jednu fasciklu, pitajte ga šta je prioritet, odnosno kom zadatku se najpre treba posvetiti. Ponekad će ovo podsećanje na to šta je još na čekanju dobro upozorenje šefu da je nemoguće obaviti toliko posla u isto vreme.

Isto možete pokušati i u porodici. Ako vaše dete želi da vozi bicikl sat vremena pre polaska na porodično okupljanje kod bake, dajte mu izbor. Pitajte ga šta je preče – voziti se, kao što može svakog dana, ili stići na vreme na porodičnu zabavu, za šta nema često priliku.

Naravno, postarajte se da ste spremni za bilo koji od ova dva odgovora pre nego što detetu ponudite izbor.

PageBreak

Razumno odlaganje

Kad god vam neko uputi hitan zahtev, a on se ne uklapa u vaš raspored, ponudite mu da se to odloži za kasnije. Umesto ne tako prijatnog "Ne mogu", recite: "Naravno, slobodna sam sledećeg utorka".

U ovakvim situacijama, često će onaj koji vas je zamolio za uslugu sam izvršiti zadatak, što je odličan ishod – niste preuzeli nove obaveze, ali ih niste ni odbili.

Što se tiče porodičnog života, ovaj trik uspeva i na tom polju. Ako deca žele da igraju kompjuterske igrice čim se vrate iz škole, predložite im da najpre ručaju i urade domaći zadatak. Tako će deca biti motivisana za rad, a ako za igru ne bude vremena – kriv je sat, a ne mama.

Istražite problem

Nekada ste u iskušenju da kažete "ne", ali je bolje rešenje da odvojite pet minuta i porazgovarate s onim ko od vas nešto traži. Tako se može dogoditi da razgovorom i postavljanjem pitanja dođete do rešenja. Često će se dogoditi da je kolegama potrebno samo malo podsteka razgovorom da pronađu način da reše problem, bez potrebe da preduzimate neke akcije.

Kada je reč o porodici, ako je dete u dilemi da li da odustane od npr. treniranja nekog sporta, možete je rešiti jednostavnim razgovorom. Nemojte mu reći: "Ne, sport je važan deo razvoja, moraš na trening". Pitajte ga zbog čega iznenada tako razmišlja, da li mu se taj sport i dalje dopada, postoji li problem u odnosu s nekim od saigrača… Pažljivo saslušajte odgovore i razgovarajte o mogućem rešenju s detetom.

Prihvatite pomoć

Ako vam kolega kaže da je način na koji ispunjavate neki zadatak pogrešan, iako ste u iskušenju da kažete: "Ne, ja sam u pravu, neću raditi na tvoj način", prihvatite sugestiju, jer ne znate koji je način pravi dok ne pokušate.

Jednostavno recite "ne"

Nažalost, ne može se baš svaka situacija u kojoj želimo da odbijemo nešto, ali nemamo snage, svrstati u neku od ovih tipičnih. Doći će trenutak kada ste suočeni s nerazumnim i nerealnim zahtevom. U tom slučaju, jednostavno, kulturno, ljubazno i iskreno, kažite: "Ne".

Možete tome dodati fraze: "Volela bih da imam vremena", "Baš mi je krivo što neću stići", "Nažalost, jako sam zauzeta", ali nikako nemojte davati izgovore i izvinjavati se. I nikada ne dozvolite sebi da osetite krivicu.

Jednostavno se nasmešite i setite se da nećete ostati na poslu duže, već ćete na vreme stići kući i družiti se s porodicom, setite se da je to što će vaš mališan jedan dan preskočiti vožnju biciklom zarad provođenja vremena s bakom i dekom dragoceno.

Setite se da je vaše "ne" rečeno s razlogom.

Tamara Sorak