Postoje različiti stavovi kako nagrade i kazne utiču na ponašanje dece i u kojoj meri su adekvatni regulatori ponašnja. Sa živahnim Dečacima od pet i tri i po godina, većina saveta o uspešnom roditeljstvu pada u vodu već na prvom koraku - što vaši za jednog, po pravilu ne prolazi kod drugog. Ipak, ovo nije bio slučaj i sa Kalendarom dobrote, koji je na predlog njihove tetke, prošlog meseca osvanuo na zidu sobe Dečaka.

Jednostavna Excel tabela sa 30 polja, odštampana na A3 papiru, ispod koje se nalazi slika željene igračke (u ovom slučaju Nindža kornjača). Dogovor je glasio da mama i tata svakog veče pred spavanje oboje po jedno polje, u zavisnosti da li su to dana bili dobri ili ne –crveno ako nisu, plavo ako jesu. Ukoliko na kraju meseca budu imali više plavih kockica, dobiće od tetke na poklon igračku koju su tražili, odnosno dobrim ponašanjem "zaradili".

Da bude zanimljivije, isti kalendar je osvanuo i u sobi njihove sestre od tetke Ane, samo je njena nagrada bila roze kućica za ponija.

Kako je Deda Mraz odavno prestao da bude glavni ucenjivački faktor, crvena bojica postala je više nego korisno sredstvo da u trenutku korigujemo njihove nestašluke. Bilo je dovoljno da samo deo kockice obojimo u crveno i time im ostavimo prostora da do kraja dana to polje ipak poplavi. Najinteresantiji deo ove igre bio je pred spavanje, kada „strašni sud“ držeći obe bojice morao da izvaga koliko su Dečaci tog dana bili dobri.

Sasvim neočekivano, ova igra nam je omogućila da na kraju dana, ipak pohvalimo sve ono što su Dečaci tog dana zaista dobro uradili – od Pere koji je sam namestio svoj krevet ili Fiće koji je sa starijim bratom podelio svoje slatkiše. Njima je, s druge strane, u tom trenutku plava kockica bila mnogo važnija od samog cilja.

Leonardo i Mikelanđelo su po dogovoru stigli u našu kuću. Dečaci su im posle kraće igre, našli mesto u kutiji sa ostalim super herojima. Na zidu još nema novog kalendara, ali im na kraju dana pohvale i dalje prijaju.

Foto: Privatna arhiva