Prvih dana po dolasku bebe iz porodilišta kući, svi roditelji se osećaju radosno, ushićeno, a ponekad i zabrinuto zbog svega novog što u njihove živote donosi još jedan mali ukućanin. U takvoj situaciji, većina njih zaboravi da se na vreme informiše o nekim formalnim procedurama koje prate rođenje deteta. Zato kasnije moraju da sve rade na brzinu - da «jure» za tačnim adresama na koje bi trebalo da se jave, kako bi što pre sakupili neophodna dokumenta.
PRIJAVA ROĐENJA DETETA U OPŠTINI
* Rok za prijavu rođenja deteta u opštini je 30 dana od dana rođenja. Prilikom prijavljivanja - određuje se ime, prezime i državljanstvo deteta. Tehnička lica zaposlena u porodilištima, tokom boravka mame i bebe, na osnovu informacija dobijenih od porodilje - popunjavaju prijave beba. Prijave se u roku od nekoliko dana dostavljaju Matičnim evidencijama u opštinama koje su nadležne po mestu i adresi porodilišta. U Beogradu se prijave dece rođene u porodilištima vrše u sledećim opštinama: Savski Venac, Zvezdara i Zemun. Dalja procedura i potrebna dokumentacija zavise od toga da li je dete rođeno u bračnoj zajednici ili ne.
* Ukoliko je dete rođeno u bračnoj zajednici roditelja, a brak traje duže od devet meseci, i supružnici imaju isto državljanstvo i isto prezime, dovoljno je da dođe jedan roditelj i tom prilikom ponese: otpusnu listu iz porodilišta, izvod iz matične knjige venčanih, uverenje o državljanstvu za oba roditelja, svoju i ličnu kartu drugog supružnika.
Ista dokumentacija se donosi i ako su roditelji u braku kraće od devet meseci, ili imaju različita prezimena ili različita državljanstva, ali je potrebno prisustvo oba roditelja.
* Ukoliko dete nije rođeno u braku roditelja, potrebno je da dođe majka i tom prilikom donese: svoj izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o državljanstvu i ličnu kartu. Ako prirodni otac deteta želi da prizna očinstvo, doći će kod matičara zajedno sa majkom. Priložiće sledeću dokumentaciju: uverenje o državljanstvu, izvod iz matične knjige rođenih i ličnu kartu. Izjava o priznanju očinstva se daje i overava kod matičara.
Izvodi iz matične knjige rođenih i venčanih, kao i uverenja o državljanstvu koja dostavljaju roditelji - ne smeju da budu stariji od šest meseci.
Nakon popunjavanja podataka potrebnih za prijavu deteta, matičar šalje nepotpun izvod nadležnoj upravi MUP-a, gde se izvod kompletira određivanjem jedinstvenog matičnog broja (JMBG) za dete. U roku od četiri do deset dana, kompletirani izvodi se vraćaju nadležnoj opštini, i tada roditelji mogu da ih preuzmu.
PRIJAVA DETETA ROĐENOG U INOSTRANSTVU
* Dete rođeno u inostranstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja državljanin Republike Srbije, prijavljuje se najbližem konzulatu naše zemlje - na osnovu izvoda iz matične knjige rođenih, na međunarodnom obrascu. Odmah nakon izvršene prijave, dete se upisuje u pasoš jednog od roditelja (po njihovom izboru), ili mu se izdaje sopstveni pasoš.
* Ukoliko dete nije rođeno u braku, a otac je poznat i želi da prizna očinstvo, to može da učini u našem konzulatu - ukoliko je državljanin Republike Srbije. Otac koji nije naš državljanin, izjavu o priznavanju očinstva daje pred organima svoje države. Tom prilikom je potrebno prisustvo oba roditelja.
PRIJAVA PREBIVALIŠTA DETETA
* Sve novorođene bebe moraju da budu prijavljene u MUP-u, odnosno njihovim područnim policijskim upravama, nadležnim po mestu prebivališta roditelja. Tom prilikom se izdaje uverenje o prebivalištu deteta. Ova procedura se sprovodi nakon dobijanja izvoda iz matične knjige rođenih za dete, a procedura zavisi od toga da li su roditelji deteta u braku ili ne.
* Ukoliko je dete rođeno u braku, a roditelji prijavljeni na istoj adresi, dovoljno je da dođe jedan od roditelja sa svojom ličnom kartom, izvodom iz matične knjige rođenih za dete, čitko popunjenim zahtevom za prijavu/odjavu prebivališta (može da se kupi u bolje snabdevenim knjižarama) i dokazom o plaćenoj administrativnoj taksi. Informacije o visini takse i brojevima žiro računa za plaćanje, dobijaju se direktno u policijskim upravama u kojima se vrši prijava prebivališta deteta.
* Ista dokumentacija se dostavlja i ukoliko dete nije rođeno u bračnoj zajednici, ili roditelji nisu prijavljeni da žive na istoj adresi, ali je neophodno prisustvo oba roditelja i lične karte za svakog od njih.
Uverenje o prebivalištu se dobija odmah.
VAŽNI TELEFONI
Informacije o tome da li je izvod iz matične knjige rođenih vraćen u opštinu, mogu da se dobiju i putem telefona.
BEOGRAD
● Za bebe rođene u porodilištu u Višegradskoj, na broj: 011/2061-718
● Za bebe rođene u porodilištu Narodni Front, na broj: 011/2061-724
● Za bebe rođene u porodilištu KBC Zvezdara, na broj: 011/3405-730
● Za bebe rođene u porodilištu KBC Zemun, na broj: 011/2198-323, lok.447 i 448
NOVI SAD
Na broj: 021/420-066
KRAGUJEVAC
Na broj: 034/336-197
NIŠ
Na broj: 018/504-488
U ostalim gradovima, informacije se mogu dobiti na brojeve telefona odgovarajućih opštinskih službi.
Udruženje Roditelj
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu