Dolazak novog člana porodice nameće mnoga pitanja za vreme novogodišnjih praznika, od kojih su najčešća:

- Kako rešiti problem dojenja/ishrane?

- Kako rešiti problem povremenog buđenja i plakanja?

- Koja osoba bi bila najbolja i najsigurnija "zamena" za roditelje?

- Kako pronaći odgovarajuću osobu za čuvanje deteta?

- Kako postupati kada se poklope dečji rođendan i doček Nove godine?

1. Kako rešiti problem dojenja?

Savremeni stav po pitanju dojenja ili ishrane malog deteta je takav da i u najranijim mesecima može da se preskoči jedan noćni podoj, odnosno dete starijeg uzrasta ne mora da se ponudi flašicom u toku noći. Ako je dete mirno, zadovoljno i normalno se razvija, lakše će moći da usvaja drugačije šeme, onda kada za to dođe trenutak.

2. Da li ću nedostajati mojoj bebi?

Pitanje čuvanja deteta se uvek postavlja kao problem, posebno ako je  mama prvorotka. Međutim, ona treba da se oslobodi osećaja griže savesti što "ostavlja" bebu za jednu noć. Naravno, neophodno je da adekvatna osoba čuva dete te noći. Ako to nisu baka i deka, vreme je da se preko specijalizovanih servisa počne tražiti osoba koja će najpre da upozna dete,  njegove potrebe i navike. Takođe, veoma su važni odlasci na redovne kontrole, na kojima roditelji mogu da se konsultuju sa pedijatrom kako da "pripreme" osobu koja će da čuva dete.

3. Kako će beba da reaguje na glasnu muziku i buku?

Važno je naglasiti da, posebno u uzrastu od sedam, osam i devet meseci,  preosetljiva deca reaguju plačem na buku. Kod pojedinih mališana to može da proizvede niz neugodnih reakcija kao što su neprekidan plač, uznemirenost, teškoće u spavanju... Zbog toga je poželjno da se za novogodišnju noć zvučno izoluje mesto gde dete spava (koliko je moguće). Na primer, unutar duplih prozora (ili duplih vrata od terase) može da se stavi manje ćebe ili jastučići. Petarde, vatromet, glasna muzika... su izuzetno jaki, po intenzitetu nepredvidivi. Nezrelost mozga beba i male dece, kao i njihov poseban senzibilitet na zvukove, može lako da prouzrokuje pomenute neugodnosti. Da bi se praznik proveo mirno, potrudite se da smanjite prodor buke u vaš dom.

4. Da li starijem detetu reći istinu o izlasku?

Ljubav prema detetu i odnos topline i razumevanja u porodici je dovoljno da se stvori osećaj sigurnosti. Ako je dete starije, treba na vreme da se razgovara sa njim. Najbolje je da se deci govori istina - da mama i tata žele da izađu, ali da su sve pripremili za njih, da im bude lepo. Da postoje i drugi dani praznika kada će ići kod rođaka, prijatelja, u bioskop i na druga zanimljiva mesta. Neophodno je da mališani to shvate, odnosno da kao što i oni odlaze u razne posete da bi se družili, tako isto i njihovi roditelji mogu da negde odu sami. Važno je da već sada neko počne da čuva decu, kao i da roditelji u večernjim satima budu povremeno odsutni - u početku dva, tri sata, da bi se to vreme kasnije produžilo. Deci treba reći gde se ide, zatim ih uobičajeno pripremiti za spavanje, pa tek onda otići. Sledećeg dana roditelji treba sa njima da razgovaraju kako su se proveli.  

PageBreak

5. Da li je "baka servis" najbolje rešenje?

Mnogi misle da se problem lako rešava - dolaskom bake i deke. Međutim, iznenađujuća je činjenica da to nije baš tako, što pokazuje i nedavno istraživanje. Analiza obrađenih podataka je otkrila da u velikom broju slučajeva roditelji mladih mama i tata žive u drugom mestu, nekada veoma udaljenom. Kao ograničavajući faktor se javlja i zaposlenost njihovih roditelja, bolest, loši međugeneracijski, odnosno međuljudski odnosi (bilo da mlada porodica sa njima živi u zajednici ili odvojeno)... Osim toga, značajan procenat starije generacije želi da na sličan način provede novogodišnje praznike (sa društvom, bez obaveza), a ima i onih koji očekuju da mladi roditelji sa detetom ili decom odu kod njih za praznik.

6. Da li da prihvatim dolazak bake i deke iz drugog mesta?

Dešava se da bake i deke, koji ne žive u mestu boravka mladih roditelja,  ponude da čuvaju decu. To uvek treba prihvatiti, bez obzira na uzrast  deteta. Potrebno je samo

Rođendan za Novu godinu

Šta je sa onim mališanima koji su rođeni pred samu Novu godinu ili odmah posle ponoći? Često roditelji spoje slavlja i poklone, da budu «o jednom trošku». Međutim, to nije dobro rešenje. Deci treba omogućiti doživljaj rođendana i odvojiti od novogodišnje proslave. Ipak je rođendan važniji.  Ako su deca rođena pred samu Novu godinu, najbolje je da im se nedelju dana ranije organizuje proslava rođendana. Uostalom, to čine i roditelji dece školskog uzrasta koja su rođena u avgustu (njihovi vršnjaci su tada na raspustu). Zbog toga roditelji pomere proslavu, a na sam dan rođendana prirede malo porodično ili familijarno slavlje. Na sličan način treba uraditi i kada su u pitanju deca koja su rođena nešto posle Nove godine. Treba pomeriti proslavu rođendana tek iza Božića, čak i dve nedelje, a na sam taj dan u porodici prirediti malo slavlje. Što se tiče poklona, deca očekuju da ih dobiju i za rođendan i za Novu godinu (ma koliko "sitni" bili). Važno je da se pokloni razdvoje.

da se dobro objasni model hranjenja, a bake će sa zadovoljstvom da preuzmu brigu oko mališana. Mlada majka, posebno ako je prvorotka, može da bude zdravstveno veoma osetljiva. Ali, ako je njen kompletan psihofiziološki status uredan, a dete dobro napreduje, ne bi trebalo mnogo da razmišlja oko odlaska. To nije napuštanje deteta. Ako ono mirno spava i uredno jede, ako je vedro i veselo kada je budno i kada mu roditelji poklanjaju pažnju, tako će biti i tokom novogodišnje noći. Majka koja brine više nego što bi trebalo, preneće nemir na dete - i dodirom, i bojom glasa.

Zato treba da se opusti, da novogodišnji izlazak predstavi sebi kao i prethodne izlaske u kojima je uživala. Dobiti dete ne znači da društveni život zamire. I pored mogućih problema, uvek postoji način da se mladi roditelji lepo provedu, bez obzira na malo dete. Uostalom, ima slučajeva da su neki od njih za vreme praznika putovali avionom u udaljenije države, sa bebom od  jedva mesec dana, pa je sve prošlo bez ikakvih problema. 

7. Kada je pravo vreme da se angažuje osoba za čuvanje?

Vraćamo se na izbor adekvatne osobe za čuvanje. Najbolje je da to bude osoba bliska porodici, odnosno deci. Međutim, možda bi i ona želela da slavi novogodišnje praznike. Zato se najpre treba obratiti prijateljima, koji možda znaju neku odgovarajuću osobu iz okruženja koja bi mogla da pričuva dete. Na kraju, postoje i agencije koje se time bave. Jedino je važno da se već sada započne sa upoznavanjem, kako bi svi uživali u prazniku.  

Uostalom, većina majki i očeva dobro "oseća" svoje mališane, odnosno zna kako i kada će da reaguju. Preporuka je da se od malih nogu razvija  doživljaj samostalnosti, što je važno za kasnije samopouzdanje deteta. A ono će već umeti da uživa u prazničnoj atmosferi.

Zabavite decu

Pojedini mališani su skloni da se često bude noću, ali ubrzo nastave da spavaju jer ih smiri dodir majčine ruke. Međutim, ne treba se plašiti šta može da se desi ako se takva deca povere nekom na čuvanje. Ono što je potrebno jeste svojevrstan "trening" sa osobom koja će da čuva decu, što treba već sada započeti. To je potrebno zbog upoznavanja, razvijanja dobre komunikacije između njih, a posebno da bi se kod deteta razvio osećaj sigurnosti. A tu su i razne društvene igre, slagalice, slikovnice, bojanke, igračke... koje deca vole i koje već imaju ili su dobila kao novogodišnji poklon. Osoba koja će za doček da ih čuva (bez obzira na njihov uzrast), trebalo bi da se uključi u takav vid aktivnosti sa decom.

Važno je da se kuća lepo ukrasi, da se okiti jelka i poređaju pokloni ispod nje. A još ako su roditelji maštoviti...! Mogli bi, na primer, da osmisle i pripreme odeću za maskenbal, kako bi u jednom delu večeri deca i osoba koja ih čuva mogli da naprave pravu predstavu... ili da se takmiče u pevanju, u izmišljanju priča, smešnih događaja... Postoji veliki izbor aktivnosti za koje ne treba odvojiti mnogo sredstava, a pružaju deci veliku radost.   

Neda Subota, klinički psiholog