Kada se pomene šuga, mnogima odmah pomisle na lošu higijenu jer je nekako uvreženo mišljenje da ovu infekciju dobijaju samo oni koji ne vode računa o higijeni. Međutim, to uopšte nije istina - može da je dobije bilo ko u kontaktu sa zaraženom osobom!
Šuga je kožna infekcija izazvana parazitima, koji se zarivaju u kožu i prave male tunele u kojima polažu jaja i izbacuju izmet. Alergijska reakcija na ove parazite, njihova jajašca i izmet uzrok je izbočina koje svrbe i plikova na koži koji su karakteristični za šugu.
Simptomi šuge
Najprepoznatljiviji simptom šuge je svrab, koji se obično i pojavljuje prvi. Svrab može da bude posebno izražen noću, te da ometa osobu u spavanju, a evo koji još simptomi mogu da se jave:
- Izbočine ili plikovi na koži (mogu da izgledaju kao mali ujedi insekata ili bubuljice)
- Tragovi "tunela" (koji izgledaju kao talasaste izdignute linije)
- Zadebljanja na koži koja se perutaju i svrbe
- Kod male dece mogu da se jave iritabilnost i promene apetita
Šuga odnosno osipmože da se pojavi na bilo kom delu tela, ali se najčešće javlja na:
- Rukama i nogama, a posebno na spojevima između prstiju
- Na unutrašnjoj strani zglobova, na prevojima laktova i ispod pazuha
- Na struku i području prepona
- Kod dece mlađe od dve godine na koži glave, licu, vratu, dlanovima i tabanima
Obično je potrebno čak mesec ili dva nakon infekcije da se ispolje simptomi kod osoba koje nikad nisu imale šugu, a kod onih koji su ranije imali ovu infekciju simptomi mogu da se pokažu već za nekoliko dana, piše kidshealth.org.
Prenošenje šuge
Šuga je veoma zarazna, a prenosi se bliskim kontaktom sa inficiranom osobom. Direktan fizički kontakt je najčešći način prenošenja ove infekcije, ali je potrebno da taj kontakt bude zaista blizak i dug – kratak kontakt poput brzog zagrljaja nije dovoljan da paraziti pređu sa jedne osobe na drugu.
Ovi paraziti mogu da prežive dva-tri dana u odeći, posteljini, prašini, tako da ponekad šuga može da se prenese i deljenjem odeće, peškira ili posteljine s nekim ko ima ovu infekciju.
Lečenje
Šuga se leči kremama ili losionima koje doktor propisuje, a koji ubijaju parazite. Nanose se diretkno na kožu celog tela (od vrata nadole), a ne samo na područje koje je zahvaćeno osipom. Kod dece se krema nanosi i na lice (izbegavajući oči i usta), kožu glave i uši, kao i na vrhove prstiju.
Potrebno je da ovi preparati ostanu na koži nekoliko sati pre nego što se isperu, te se uglavnom preporučuje da se nanesu uveče, kako bi cele noći delovali.
Uz adekvatan tretman, osip bi trebalo da se umanji posle 24-48 sati, pa se po potrebi ponavlja za nedelju ili dve. Može da bude potrebno i dve do šest nedelja da se osip i svrab u potpunosti povuku.
Ponekad lekari umesto krema propisuju lekove koji se uzimaju oralnim putem, a po potrebi i antihistaminike ili steroidne kreme kako bi se ublažio svrab.
Prevencija šuge
Kada čujemo da se negde pojavila šuga, ono što sve zanima je i koje su mere prevencije, kako bi se sprečilo da dođe do zaraze.
Članovi porodice i bliski kontakti osobe koja se leči od šuge bi trebalo istovremeno da se leče, čak i ako nemaju simptome. To će sprečiti širenje šuge.
Odeću, posteljinu i peškire perite na visokim temperaturama, odnosno s vrućom vodom, a sve stvari poput koje ne možete da operete, poput plišanih igračaka, stavite u plastičnu kesu i ostavite tako najmanje tri dana. Usisajte temeljno sve prostorije u kući, a zatim bacite kesu iz usisivača ili ispraznite i operite posudu.
Većina dece može da se vrati u školu jedan dan nakon završenog lečenja. Češanje usled svraba može da dovede do širenja bakterija na koži, i u tim slučajevima doktor može da propiše antibiotike.
U slučaju pojave bilo kakvih znakova infekcije kože, poput crvenila, otoka ili pojave gnoja, važno je da se odmah obratite lekaru.
BONUS VIDEO: