Kolika treba da bude temperatura u kući? Pedijatar upozorava - deca se češće razbolevaju ako je pretoplo

Pedijatar otkriva koja je idealna sobna temperatura za decu i zašto nije dobro da previše grejete prostorije u kojima borave mališani.

Shutterstock

Svi, naravno, želimo da našoj deci bude toplo kod kuće, i sasvim je normalno da roditelji brinu i proveravaju da li su mališanu tople nogice, da li je pokriven dok spava... Plašeći se da nam se deca ne prehlade i želeći da im bude prijatno, ponekad, ipak, preterujemo kada je u pitanju grejanje, naročito kada napolju postane hladnije.

Idealna sobna temperatura u kući u kojoj borave deca je oko 20 stepeni, preciznije – između 18 i 22 stepena. Temperature više od toga nikako nisu dobre za mališane, što potvrđuje i pedijatar dr Alesandra Marčesi: "Deca koja borave u previše toplim prostorijama podložnija su respiratornim infekcijama".

Ona je za nostrofiglio.it objasnila da je gornji respiratorni trakt sačinjen od ćelija koje se pomeraju kako bi sprečile ulazak klica, a "preterana hladnoća, ali i nagle promene temperature usporavaju, pa čak i blokiraju kretanje tih ćelija, sprečavajući ih da vrše svoju funkciju i omogućavajući ulazak virusa i bakterija". Dr Marčesi ističe da ako se deca naviknu na umerenije temperature u zatvorenom prostoru, kada izađu napolje je ta promena daleko manja nagla, a ćelije će moći da nastave efikasno da štite od ulaska bakterija i virusa.

Temperatura u spavaćoj sobi

Dokazano je da previše visoke temperature mogu da povećaju rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta, koji najviše pogađa bebe u prvim mesecima života. Iz tog razloga, smatra se da je dovoljno da u prostoriji u kojoj spava beba temperatura bude oko 18 stepeni, a nikako ne viša od 20 stepeni.

"Malo niže temperature omogućavaju bebi da bolje diše i da se bolje odmori", dodaje pedijatar.

Previsoka temperatura doprinosi stvaranju buđi

Postoji još razloga zašto nije dobro da temperatura u kući bude previsoka – doprinosi stvaraju vlage. Ako je napolju dosta hladno, a unutra previše toplo, dolazi do kondenzacije u prostorijama, usled čega može da se stvori buđ na najhladnijim zidovima.

Sve to može da uzrokuje probleme, naročito deci koja su alergična na buđ ili imaju predispozicije za alergije, dovodeći do respiratornih problema poput rinitisa ili astme.

Isto važi i za decu koja su alergična na grinje, kojima prijaju visoke temperature i nivo vlažnosti veći od 50 odsto.

Najbolje što možete da uradite je da ne preterujete kada je u pitanju grejanje, ali i da vetrite prostorije nekoliko puta dnevno, kako bi cirkulisao svež vazduh i kako bi se smanjio nivo vlažnosti u kući.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli  TikTok/beachgem10