Mnogi roditelji imaju dane kada mogu pomisliti: „Samo treba da preživim danas.“ U režimu preživljavanja, to je svaki dan. Nema planova za budućnost, samo naredna dvadeset četiri sata, kako prenosi Moms portal.
Biti zaglavljen u režimu preživljavanja može se uporediti sa stalnim stanjem stresa, borbe ili bežanja. Kao da ima toliko toga da se uradi, a nema vremena za to, ili roditelj jednostavno ne želi da to radi. O režimu preživljavanja se često govori olako, uz šale. To je daleko od smešnog i može dovesti do ozbiljnih ishoda.
Znaci roditeljstva u režimu preživljavanja
Ako neko nije siguran šta je zapravo režim preživljavanja ili je u njemu, Resursni centar za usmeravanje dece u Americi ( CGRC ) nudi neke primere:
- Stres je ogroman. Spavanje je poremećeno, disanje je kratko ili otežano, nepravilni otkucaji srca i nemogućnost pravilnog razmišljanja. Teško se smiriti.
- Planovi se obično otkazuju, a ako je nešto što se mora uraditi, to se radi bezvoljno.
- Čini se da je sve hitno.
- To je kao da ste u svakom trenutku na ivici potpunog napada panike.
- Zaboravljanje da se brine o svojim osnovnim potrebama.
- Osećate se umornije nego obično ili očekivano.
- Regulacija emocija je veoma teška.
- Problemi sa memorijom.
Neka samo prestane
Roditelji možda ni ne shvataju da se ovo dešava. Ponekad misle da je roditeljstvo upravo ovo neprekidan sled obaveza, odgovornosti, promašaja, premora, stresa. Nije. Naravno, roditeljstvo niječarobno svaki dan, ali obično ima više dobrog nego lošeg, uopšteno govoreći. Život u stalnom stanju načina preživljavanja nije održiv. Kada roditelji predugo "preživljavaju", osetiće kobne posledice.
U stvari, prema The Hormone Health Netvorku, hronični stres i hronična izloženost hormonima stresa mogu čak biti štetni. Ponekad telo može preterano reagovati na stresore koje doživljava. Česta reakcija na stres i prekomerno izlaganje hormonima koji reaguju na stres mogu uticati na telo, uticati na emocionalno zdravlje, na odnose, dovesti do brojnih zdravstvenih problema i povećati rizik od anksioznosti i depresije, prema Harvard Healthu.
Postoji izreka: „Previše dobre stvari...“ i ovde važi. Kada telo pokušava da nas zaštiti, to je obično dobra stvar, ali kada pokušava da nas zaštiti previše, može postati loše.
Šta učiniti da izađete iz ovog pakla
Povežite se sa sobom: Režim preživljavanja često uključuje prekid veze, a ponekad i odvajanje. Kada je roditelj u režimu preživljavanja, oni često 'zaborave' ili ne žele da se brinu o sebi. Odvajanje vremena da urade nešto za sebe je važan i neophodan korak u izlasku iz režima preživljavanja.
Samoregulacija : Prema pozitivnoj psihologiji, samoregulacija je naša sposobnost da upravljamo emocijama, mislima i ponašanjem kako bismo postigli pozitivan ishod. Roditelji treba da se osećaju prizemljeno i smireno. Kada su u režimu preživljavanja, njihove misli nisu njihove. Obično je to stalna zabrinutost, šta će se sledeće dogoditi? Samoregulacija ih može vratiti u sadašnji trenutak i umanjiti sav strah i anksioznost od budućnosti,
„Šta ako. Osećanja odbrambenosti i samookrivljavanja će takođe postati manji. Roditelji će moći da budu proaktivniji i manje reaktivni.
Fizičko zdravlje, vežbanje: Biti u režimu preživljavanja 24/7 je iscrpljujuće. Roditelji se mogu naći previše umorni da bi obavljali jednostavne zadatke. U redu je povremeno se odmarati kada izađete iz režima preživljavanja, ali cilj je ustajanje i više zdravih fizičkih aktivnost. Vežbanje ne mora da bude naporno, ali će pomoći da se smanji stres.
Budite ljubazni prema sebi: Roditelji ne moraju biti tako strogi prema sebi. Roditeljstvo je teško. Ljudsko telo je snažno, uči da se prilagođava stvarima, dobrim ili lošim. Potrebno je vreme da se izađe iz režima preživljavanja- dajte sebi priliku da ne morate sve vi sami. Tražite pomoć, vežbajte da kažete NE, odmorite, delegirajte obaveze, naspavajte se, izađite s prijateljima, napravite toplu opuštajuću kupku. Svojoj deci trebate odmorni i srećni.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO