Eterična ulja ljudi koriste već hiljadama godina, još od vremena starih Egipćana, Grka, Rimljana i Indijaca. Istorijska istraživanja pokazala su da su upravo Egipćani u svoje smese krema za lice i kosu dodavali eterična ulja biljaka, pa se smatraju prvim aromaterapeutima.

Ipak, moderan oblik aromaterapiji dao je 1920. godine francuski hemičar Rene Mauris Gatefose, nakon što je samom sebi uz pomoć eteričnog ulja lavande izlečio ozbiljnu opekotinu na ruci, i o tome napisao rad. Upravo je on i uveo termin aromaterapije. 

Danas se pod njom podrazumeva kontrolisano korišćenje eteričnih ulja s ciljem očuvanja zdravlja duha, tela i uma. Svako eterično ulje nastaje kao produkt biljke iz njenog korena, kore, listova, semenki, plodova ili cvetova, te zavisno od osobina pojedine biljke, poprima i određene poželjne karakteristike koje nam značajno mogu pomoći.

Kada je reč o korištenju eteričnih ulja u hladnim danima, važno je pripaziti na to da budu napravljena od onih biljaka koje i inače imaju snažna delovanja na naš imunitet i opšte zdravlje, pa nije naodmet ni imati na umu mirise koji inače prevladavaju u ovom pretprazničnom razdoblju, poput cimeta, narandži ili limuna.

Evo kojih je pet eteričnih ulja najbolje koristiti u ovom periodu godine i zašto.

Pepermint 

Ulje peperminta dosta je visoke koncentracije i samim time snažnije nego brojna druga ulja, pa su svega kapljica-dve dovoljne za njegovo delovanje. Kako tokom hladnih dana sve više boravimo u suvim prostorima u kojima je uključeno grejanje, a vlaga izrazito niska, često su nadraženi naši disajni organi.

Pepermintovo eterično ulje zato je odlično u borbi protiv alergija na suvi vazduh, prašinu u njemu, ali i kao snažno sredstvo koje će naše nozdrve opet učiniti prohodnim nakon prehlade ili gripa. Osim toga, veliki je pomagač u borbi protiv glavobolja, ali i snažno uteče na povećanje nivoa energije, koji često pada usled vrlo kratkog perioda dnevnog svetla.

Limun 

Kao i njegova verzija u obliku voća, tako je i eterično ulje limuna zlata vredno tokom prehlada. Olakšava sam proces disanja, otčepljuje začepljene disajne puteve, smanjuje tegobe s astmom, i snažno utječe na poboljšanje imuniteta organizma. Naime, ima snažna antibakterijska i antiseptička svojstva koja pomažu u borbi sa sezonskim prehladama, dok stimulacija krvnih stanica pomaže u opštem poboljšanju imuniteta.

Lavanda

Iako mnogi ne bi odmah pomislili na ulje lavande kada je reč o zimskim mirisima, lavanda se s razlogom naziva kraljicom eteričnih ulja. Njena svojstva snažno deluju na bronhitis, astmu, hronični kašalj, infekcije disajnih puteva. Zbog činjenice što je antibakterijska i antiseptička, savršena je za korištenje tokom zimskih meseci. Osim toga, ima i umirujući učinak koji nas lako može uljuljkati u san, a upravo nam je što više sna potrebno kada smo prehlađeni.

Origano 

Dok je origano u svijesti nas mnogih još uvek samo začin koji dodajemo u jela, nikako ne treba zanemariti sve dobrobiti njegovog eteričnog ulja. Ono se još u srednjem veku koristilo za lečenje raznih infekcija, a dokazano je da deluje protiv čak 25 vrsta bakterija.

Snažan je antihistaminik i antioksidands. Pomaže u otklanjanju nakupljenog mukusa u grlu i nosu, čime olakšava disanje i značajno rasterećuje sinuse. Takođe, dobro ga je koristiti i prilikom upale pluća uz, svakako, propisane lijekove. 

Vredi spomenuti i da pomaže u regulaciji menstrualnog ciklusa, kao i očuvanju zdravlja creva.

Osim što sjajno mirišu, eterična ulja poput cimeta, limuna ili peperminta mogu umanjiti tegobe prehlada.

Cimet 

Pravi zimski miris cimeta nezaobilazan je ovih dana u našim domovima. Ipak, osim što prelepo miriše i uz sebe vezuje uspomene na božićne kolače i najfinije štrudle od jabuka, eterično ulje cimeta jedan je od najzdravijih preparata na svetu.

Istraživanja su pokazala da se učinkovito može boriti protiv kandide i ešerihije koli, pomoći u borbi s dijabetesom, jer pomaže ravnoteži razine šećera u krvi, a u isto vreme je tako i pravi zimski saveznik. Učinkovit je u borbi protiv infekcija disajnog sistema, a njegova redovna primena snažno stimulišw imunološki sistem, zbog čega je organizam manje podložan bakterijama i virusima.

KAKO IH KORISTITI? 

Kada je reč o korištenju eteričnih ulja, postoji nekoliko načina primene. Možemo ih utrljati u kožu, koja će ih upiti i preneti do stanica, koristiti inhalaciju koja će na naše telo delovati putem čula miria (u tu se svrhu koriste lampe i difuzori za ulja), ili ih pak koristiti u kupkama pri čemu će ulje istovremeno delovati na naše telo, i putem upijanja u kožu i putem udisanja.