Kraniosinostoza je zapravo defekt koji može da nastane još u maminom stomaku gde se prerano zatvore šavovi između kostiiju bebine lobanje. Usled toga mogu nastati različiti deformiteti lobanje.
Uzroci
Ovaj poremećaj može biti genetski ali i posledica različitih loših životnih navika u trudnoći, poput pušenja. Značajni faktori su i mnoge metaboličke bolesti.
Simptomi
Neke kraniosinostoze ne uzrokuju poremećaj razvoja mozga već mogu biti uočljive na rođenju (specifičan izgled lobanje). Neke od njih pored deformacije lobanje mogu ograničiti i rast mozga i dati neurološke poremećaje. Najčešća komplikacija je intrakranijalna hipertenzija. Od ostalih komplikacija može se javiti i strabizam i atrofija vidnog živca.
- Sagitalna kraniosinostoza (promer lobanje povećan u položaju prednji zadnji a bočni promer smanjen )
- Koronarna kraniosinostoza (glava proširena bočno, visok svod lobanje )
Dijagnoza
Roditelji na rođenju, nešto kasnije mogu primetiti rano zatvaranje velike fontanele i neobičan oblik glave. Često se javi i prisustvo koštane gredice. Naravno da su to znaci koje već prilikom prvih pregleda uočavaju i lekari. Dijagnostički treba uraditi rentgen lobanje a po potrebi i CT glave.
Terapija
Najčešća terapija je hiruška (u smislu negde samo estetske korekcije) ili u smislu sprečavanja komplikacija intrakranijalnog pritiska i oštećenja vida i sluha.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu