Materinstvo je divan, ali i odgovoran proces, razvija se intenzivno od prvog kontakta majke i deteta i upravo posvećenost materinstvu može biti ometena zabrinutošću majke za zdravlje i sreću svoje bebe. Zato treba pre svega detetu pružati bezuslovnu ljubav i pažnju i pratiti to divno biće kako iz dana u dan raste, a onda i da li se pravilno razvija.

Kada bebu postavite da leži na stomaku treba da se odupire podlakticama i poluotvorenim šakama, a glavicu i vrat podigne u obimu pokreta od 80 do 90 stepeni. Glavicu može da drži u tom položaju u vremenu od oko jednog minuta. U toku ovog meseca, podizanju glave i oslanjanju na podlaktice pridružuje se i blago odizanje gornjeg dela trupa kada leži na stomaku. Karlica koja je bila lako podignuta od podloge se spušta. 

Ležeći na leđima, na zvuk beba reaguje pogledom, prateći zvečku pokretom očnih jabučica od jednog do drugog očnog ugla i okretanjem glave prema izvoru zvuka. Ona je sada veoma radoznala, gleda igračke u svojoj blizini i prati njihovo kretanje u prostoru i u horizontalnoj i u vertikalnoj ravni. Predmet (probajte sa omiljenom igračkom jarkih boja) vaše dete sada može da fiksira oko 20 sekundi.PageBreak



Što se razvoja intelektualnih sposobnosti tiče, beba uči kroz upoznavanje predmeta i objekata u neposrednoj okolini vizuelno (putem čula vida) i auditivno (putem čula sluha). A kada je u pitanju oglašavanje, u ovom periodu ona se glasno smeje i ciči kada je zadovoljna. Može i da guče, smenjujući samoglasnike i suglasnike. Često ponavlja lančano glas “R“ i neke grlene glasove kao „E-HE“, „E-RE“, „EK-HE“. Neretko se mogu čuti i prvi slogovi kao što su „EJ-EJ“ ili „EJ-DI“. Plač je u ovom mesecu različit, odnosno izdiferenciran kada je beba gladna, mokra ili je nešto boli. A ono najlepše i najdivnije je smešak koji postaje sastavni deo komunikacije sa mamom, ukućanima, poznatim i nepoznatim licima.