Materinstvo je divan, ali i odgovoran proces, razvija se intenzivno od prvog kontakta majke i deteta i upravo posvećenost materinstvu može biti ometena zabrinutošću majke za zdravlje i sreću svoje bebe. Zato treba pre svega detetu pružati bezuslovnu ljubav i pažnju i pratiti to divno biće kako iz dana u dan raste, a onda i da li se pravilno razvija.
U daljem tekstu su opisane razvojne norme kojima bi vaša beba trebalo da ovlada tokom trećeg meseca.
Kada bebu postavite da leži na stomaku treba da se odupire podlakticama i poluotvorenim šakama, a glavicu i vrat podigne u obimu pokreta od 80 do 90 stepeni. Glavicu može da drži u tom položaju u vremenu od oko jednog minuta. U toku ovog meseca, podizanju glave i oslanjanju na podlaktice pridružuje se i blago odizanje gornjeg dela trupa kada leži na stomaku. Karlica koja je bila lako podignuta od podloge se spušta.
Kada bebicu podižemo u sedeći položaj glava bi trebalo kratko da prati pokret trupa i tek onda da padne unazad. Ako bi je postavili u sedeći položaj, beba bi sada već imala bolju kontrolu glave i oko 30 sekundi mogla da je drži uspravno. Neke bebe čak mogu i da čvrsto drže glavu kada ih uspravimo. Refleksne reakcije oslonca i automatskog hoda treba da su negativne, a javlja se refleksno ritanje - nožice prosto ne miruju kada je beba budna.
Tokom ovog meseca, beba će zvečku moći da uhvati čvrsto i pokušavaće da je prinese ustima i drugoj ruci, možda će moći i da spoji dlanove u središnjoj liniji tela. Izvodiće asimetrične pokrete opružanja i savijanja ručica sa različitim ritmom izvođenja pokreta i naizmenično čas levom, čas desnom rukom.
Ležeći na leđima, na zvuk beba reaguje pogledom, prateći zvečku pokretom očnih jabučica od jednog do drugog očnog ugla i okretanjem glave prema izvoru zvuka. Ona je sada veoma radoznala, gleda igračke u svojoj blizini i prati njihovo kretanje u prostoru i u horizontalnoj i u vertikalnoj ravni. Predmet (probajte sa omiljenom igračkom jarkih boja) vaše dete sada može da fiksira oko 20 sekundi.
Što se razvoja intelektualnih sposobnosti tiče, beba uči kroz upoznavanje predmeta i objekata u neposrednoj okolini vizuelno (putem čula vida) i auditivno (putem čula sluha). A kada je u pitanju oglašavanje, u ovom periodu ona se glasno smeje i ciči kada je zadovoljna. Može i da guče, smenjujući samoglasnike i suglasnike. Često ponavlja lančano glas “R“ i neke grlene glasove kao „E-HE“, „E-RE“, „EK-HE“. Neretko se mogu čuti i prvi slogovi kao što su „EJ-EJ“ ili „EJ-DI“. Plač je u ovom mesecu različit, odnosno izdiferenciran kada je beba gladna, mokra ili je nešto boli. A ono najlepše i najdivnije je smešak koji postaje sastavni deo komunikacije sa mamom, ukućanima, poznatim i nepoznatim licima.
Dragi roditelji, ako mislite da vaša beba ne usvaja nove funkcije u očekivanom redosledu za uzrast, proverite vaše sumnje sa stručnim licem. Blagovremenom stimulacijom psihomotornog razvoja možete sprečiti komlikacije koje se mogu ispoljiti u kasnijem uzrastu.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna