Za vreme virusa, trebalo bi da obratimo posebnu pažnju na održavanje higijene, pa samim tim i da povedemo računa o stanju zdravlja zuba i usta i adekvatnoj nezi. Evo nekoliko saveta kako da odžavate četkicu za zube za vreme ovih posebnnih okolnosti.

1. Posle pranja zuba dobro isperite četkicu za zube

Četkica služi da se sa površine zuba i desni uklone bakterije, tako da je potrebno da je dobro isperete posle korišćenja, kako bi se uklonili ostaci paste i naslaga. Nakon ispiranja pod mlazom tople vode, četkicu treba postaviti uspravno da se osuši.

2. Ne prekrivajte četkice i ne držite ih u zajedničkoj čaši

Četkice ze zube ne treba držati u plastičnim, zaštitnim kapicama, jer ih na taj način sprečavamo da se dobro osuše. Vlažna sredina predstavlja pogodno tlo za razvoj bakterija, virusa, gljivica. Većina porodica drži više četkica zajedno u istoj posudi za odlaganje, ali to ne treba raditi, jer se na taj način omogućava prenos bakterija.

3. Na vreme menjajte četkicu

Vek korišćenja četkice za zube trebaolo bi da bude najduže 3-4 meseca kod odraslih osoba, a u vreme kada vladaju virusi, trebalo bi je i češće menjati.

Kod dece rok trajanja četkice za zube bi trebao da bude kraći nego kod odraslih osoba. Mališani nisu dovoljno ovladali tehnikom pranja zuba, često se tokom pranja igraju čekicom, grickaju je i na taj način oštećuju vlakna. Tako da bi deca trebalo da menjaju četkicu na dva meseca.

4. Proverite stanje četkice za zube

Četkice sa oštećenim vlakinima gube svoju svrhu, ne uklanjaju efikasno naslage sa zuba, a mogu i oštetiti desni i zubnu gleđ.  Posmatrajte kako izgledaju vlakna četkice za zube i čim promenite promene, zamenite je novom.

5. Nakon bolesti bacite staru četkicu

Da bi se sprečilo širenje infekcije preporučuje se da se posle infekcije, bolesti, zameni četkica za zube, odnosno glava električne četkice za zube.