Kako Montesori vaspitači odgajaju svoju decu? Uz ovih 6 pravila uče mališane važnim životnim lekcijama

Evo kojih 6 pravila Montesori vaspitači primenjuju kod kuće, sa svojom decom.

Shutterstock

Montesori je metod pocučavanja dece koji se tiče zapravo mnogo više od akademskih dostignuća. Montesori principi podrazumevaju da se deci priđe na neki drugi način, da uče kroz igru i "usput", ne da ih posadimo na stolicu i onda im nešto objašnjavamo.

Posebno su korisni kod male dece, vrtićkog i predškolskog uzrasta, a dobra stvar je da neke stvari upravo prema Montesori metodama možete da ih učite i kod kuće. U nastavku saznajte kojih to osam principa Montesori vaspitači primenjuju kod kuće, sa svojom decom.

1. Uključuju ih u svakodnevne aktivnosti

Uključivanje dece u svakodnevne aktivnosti je nešto što možete da radite već od najranijeg uzrasta mališana. Čak i kada je u pitanju beba, možete da je stavite negde blizu sebe dok perete sudove, recimo, umesto da je ostavite u njihalici ili nečemu sličnom.

Malo starije dete može da vam pomogne da savijete opran veš, posadite travu u dvorištu ili da spremite neku jednostavnu večeru.

Uključivanje dece u svakodnevne aktivnosti možda jeste usporavajuće za roditelje jer sigurno da ne možete istom brzinom da radite nešto sami i sa mališanima, ali njima daje osećaj da imaju neku svrhu, uči ih važnim životnim lekcijama i sprečava da imaju neke "ispade" u ponašaju koji se obično javljaju kada dete traži pažnju. Dakle, zarad svega toga, ipak vredi da malo usporite i obavite neki zadatak tempom svog mališana.

I koja god da je svakodnevna aktivnost u pitanju, u gotovo svakoj postoji barem neka sitnica koju dete može da obavi kako bi vam pomoglo, ako mu pokažete kako.

2. Preusmeravaju loše ponašanje

Deca se obično loše ponašaju kada žele da privuku pažnju mame i tate. Umesto da tada mališana pošaljete u sobu, udahnite duboko i pokušajte da otkrijete pravi uzrok takvog ponašanja – možda mu je samo potrebno malo više vremena nasamo sa vama.

Ako je to moguće, napravite pauzu u onome što radite i provedite zajedno neko vreme, makar to bilo i deset minuta – nekad je toliko dovoljno da dete napuni svoj "emocionalni rezervoar", da bi osećalo i ponašalo bolje.

Osim toga, ako na primer, dete jurca po kući i skače s kreveta, dobra opcija je da to prekinete tako što ćete izaći u dvorište ili u park, kako bi moglo da trči, prenosi mother.ly.

Shutterstock 

3. Ohrabruju slobodu pokreta

Montesori vaspitači dozvoljavaju da se deca šetaju po učionici, da sama izaberu gde će da sednu, da izađu u toalet bez traženja dozvole za to i slično. Mnogi vaspitači ove principe primenjuju i kod kuće, i to od rođenja, pa tako, recimo, bebu stave da leže na bezbednoj, ravnoj podlozi umesto da je nose u marami, kako bi beba imala prostora da pokuša da se kreće i okreće.

Kada su u pitanju starija deca, trude se da obezbede prostoriju što više kako bi dete moglo da istražuje slobodno, umesto da sve vreme sluša "ne, ne diraj to".

Starijoj deci je potrebno da imaju vremena i prostora da se slobodno kreću, idealno napolju, jer im to pomaže u razvoju motoričkih veština, ali i u istraživanju sveta.

4. Govore im šta će se desiti unapred

Ono što je karakteristično za Montesori metode, to je da se deci priča već od najranijeg uzrasta. Vaspitači koji se pridržavaju ovih principa uvek mališanima, čak i bebama, unapred govore šta sledi, na primer: "Sada ću da te podignem i da te odnesem tamo da stavimo čistu pelenu".

Na ovaj način se pokazuje ne samo poštovanje prema deci, već je to dobro i za razvoj njihovog govora. Roditelji ovaj princip mogu da usvoje i u situacijama kada je potrebno da vode dete za ruku: "Držaću te sada za ruku dok ne dođemo do parka, tamo možeš slobodno da hodaš".

Shutterstock 

5. Rade sa detetom, ne umesto njega

Montesori podržava nezavisnost mališana, a to se vežba od najranijeg uzrasta. U tom smislu, vaspitači (odnosno roditelji) se ponašaju kao partneri prema detetu, u smislu da zajedno rade neke stvari, umesto da mama ili tata prosto odrade umesto mališana.

Na primer, već veoma malo dete može da vežba da vam "pomaže" da mu promenite pelenu tako što će je samo odlepiti, ili starije dete da vam pomogne da zajedno očistite vodu koju je prosulo.

Kada sa detetom nešto radite, to traje duže, ali na ovaj način ohrabrujete mališana da bude nezavisan i odgovoran.

6. Daju im prave alate

Ono što je mnogim roditeljima neobično je to što se u Montesori školama koriste pravi noževi i pravi čekići, recimo. Vaspitači i roditelji koji se vode Montesori principima procenjuju kada je dete spremno za to, daju mu pravi alat za koji im pre toga objasne kako se koristi, a zatim ih nadgledaju i spremni su da reaguju na najmanji znak opasnosti.

Zanimljivo je i da mnogi budu iznenađeni jer su deca zapravo mnogo opreznija kada rade sa pravim alatima, nego sa plastičnim alatima igračkama.

To što vam dete ne ide u Montesori vrtić ili školu svakako ne znači da ne možete da primenite neke od ovih principa kod kuće i pomognete mališanu da uči kroz igru i postaje samostalnije.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Montesori igre sa kućnim predmetima  TikTok/motherhoodandmontessori