Kako rastu deca u Švajcarskoj? Retko idu u vrtiće, čitaju od 5. godine, a leče se prirodnim lekovima

Švajcarska je zemlja ne samo visokih planina i novca već i jedinstvenog pristupa vaspitanju dece. Mame i tate drže se zanimljivih, pa čak i ekscentričnih principa koji život njihove dece čini harmoničnim i bogatim.

Shutterstock

Švajcarska nam često deluje tako daleko i nedostižno po standardu ali kada je u pitanju gajenje i vaspitavanje dece, po mnogo čemu imaju vrlo jednostavna zdravorazumska i praktična pravila, dosta drugačija od naših. Sasvim je moguće da se neke od njihovih metoda mogu čak i pozajmiti i primeniti.

Dojenje kao norma

U Švajcarskoj je kvalitet medicinske nege za majke i decu odličan, a to potvrđuje i Švajcarska studija o hranjenju odojčadi iz 2015. godine, gde se 95% majki odlučilo za dojenje, odbijajući bilo kakvu formulu. Za švajcarske majke, ovo nije samo pitanje zdravlja, već i želja da stvore čvrstu vezu sa svojom bebom. Zamislite mame kako ponosno razgovaraju o svojim uspesima u dojenju na sastancima ili u roditeljskim klubovima - to je više od ishrane, to je čitava filozofija.

Otvoren pristup vrtićima

Švajcarci, po pravilu, ne žure da šalju decu u vrtiće. Ovde postoji čvrsto uverenje da se uspešna porodica snalazi bez spoljne pomoći. Majke se trude da što pre odu na posao i vrate se uobičajenom tempu života, a da sve vreme ne troše na podizanje deteta, kao što to čine naše žene na porodiljskom odsustvu.

Umesto toga ili unajmljuje dadilju ili se beba ostavlja na čuvanje baki i dedi. I sve to nije samo zbog karijere, već i radi uštede novca, jer su tamošnji vrtići skupi. Imate mogućnost da ostavite decu tamo samo nekoliko puta nedeljno.

Polovna garderoba i igračke

Da, švajcarska deca mogu da gomilaju tone igračaka, ali to ne znači da roditelji ne znaju kako da uštede novac. Švajcarske majke aktivno koriste polovnu garderobu i igračke. Lokalni roditeljski klubovi održavaju redovne rasprodaje gde članovi menjaju i prodaju polovnu dečiju odeću i igračke. Ne samo da je isplativo, već je i odličan način da se razvije osećaj zajednice i prošire veze. Dakle, ako naiđete na švajcarsku mamu sa torbom „nove stare“ odeće za decu, nemojte da se iznenadite.

Sloboda kretanja

Zaista je zanimljivo – švajcarska deca od malih nogu uče da se samostalno kreću. Mnogi od njih idu u školu ili koriste javni prevoz ne čekajući odraslu osobu u pratnji. Da, nema tog straha od kidnapovanja ili panike roditelja.

Nije slučajno što se Švajcarska smatra jednom od najbezbednijih zemalja na svetu, što se ogleda u tako smirenom odnosu prema slobodnom kretanju deteta. Niko u ovoj zemlji neće se iznenaditi što đaci prvaci hodaju daleko od škole bez ijednog odraslog u blizini. To će ih sigurno naučiti odgovornosti i orijentaciji u prostoru.

Učenje kroz igru

Kada je reč o obrazovanju, i švajcarski roditelji imaju svoje stavove, koji se dosta oštro razlikuju od naših. Lokalne osnovne škole i vrtići ne žure da uče decu da čitaju, čak ni sa četiri ili pet godina. Obuka se odvija kroz igru, a fokus je na najosnovnijim znanjima.

Roditelji ne zahtevaju povećanje koeficijenta inteligencije svog deteta tokom predškolskog perioda i ne žele da šalju svoju decu na gomile treninga ili na komplikovane časove. Umesto toga, više vole da njihova deca istražuju svet kroz igre i zabavne aktivnosti bez stresa.

Tradicionalne metode lečenja

Švajcarska je jedna od najbogatijih zemalja u Evropi sa veoma razvijenom medicinom. Ko bi rekao da većina švajcarskih roditelja preferira tradicionalnu medicinu u odnosu na lekare kada je u pitanju lečenje njihove dece?

Da, mnogi švajcarski roditelji koriste homeopatiju i druge alternativne tretmane, što čak podstiču i pedijatri u ovoj zemlji. Važno im je da u lečenju koriste darove prirode, a često veruju da postizanje zdravlja nije samo pitanje tableta, već čitavog načina života. Sigurno svaka švajcarska porodica kod kuće ima komplet prve pomoći sa gomilom biljaka.

Obrazovanje je zlata vredno

Pitanje budućeg obrazovanja i karijere deteta zabrinjava roditelje u Švajcarskoj skoro i u mlađim razredima škole. Već sa 10-12 godina daju sve od sebe da pomognu deci da odluče da li žele da idu na fakultet ili izaberu praktičnije zanimanje. Ovo je prilično neobično u drugim zemljama, gde je izbor univerzitetskog puta više posledica pritiska vršnjaka ili roditelja. Ovde se sve zasniva na slobodi izbora i raznim mogućnostima.

Pažnja na svaki korak

Švajcarski roditelji se ne pretvaraju da njihova deca nemaju poteškoća. Svako odstupanje u učenju, govoru ili motorici ne prođe nezapaženo. Roditelji obraćaju pažnju na svaki detalj i ako je potrebno, odmah traže pomoć od specijalista. Ovaj brižni pristup osigurava da svako dete dobije podršku i pažnju koja mu je potrebna.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trikovi nastavnice koji su korisni za decu  TikTok/ heather_blether