Preterana strogoća nije dobra za decu: Evo u kakve ljude izrastaju mališani odgajani na taj način

Disciplina je u određenoj meri poželjna, ali preterana strogoća nije dobra za decu - evo u kakve ljude izrastaju mališani koji rastu u takvom okruženju.

Shutterstock

Stručnjaci često ističu da su deci potrebna pravila i granice kako bi odrastala zdravo i srećno, ali u postavljanju tih granica treba imati mere. Psiholozi upozoravaju da previše strogo vaspitanje takođe nije dobro za decu, a evo koje osobine se razvijaju kod mališana koji imaju preterano stroge roditelje.

1. Uvek su spremni na sve

Lepo je biti odgovaran, ali deca koju roditelji stalno teraju da sve provere po dva puta mogu u preteranoj meri da razviju ovu osobinu, te da to postane opterećujuće za njih. U tom smislu, kada odrastu, čak i za običnu kafu sa društvom će morati da se pripremaju, a kada su u pitanju neki važniji događaji, da planiraju sve unapred i razmišljaju o svim mogućim scenarijima.
Iako ovakvo ponašanje može da bude korisno u određenoj meri, može i da bude izvor dodatnog i bespotrebno stresa u nekim situacijama.

2. Stalno se izvinjavaju

Oni koji odrastaju uz izuzetno stroge roditelje postaju ljudi koji se izvinjavaju za svaku svoju reč, čak i kada ne urade ništa loše. To je posledica stalnih kritika na račun deteta, zbog čega ovi mališani postaju osobe koje su preterano kritične prema svakoj svojoj reči i potezu.

3. Ne podnose nikakvo menjanje planova

Detinjstvo provedeno uz stroge roditelje uglavnom znači da su dani bili ispunjeni životom po određenim pravilima i rasporedu. U takvim porodicama je svaki trenutak pažljivo isplaniran, dok dete ima vrlo malo prilika za bilo kakvu spontanost. Deca koja su odrasla u takvom okruženju i kao odrasli loše podnose bilo kakve promene ili neplanirane situacije, a svakako da u životu ima i toga.

4. Uvek traže odobrenje od drugih

Bilo da očekuju od šefa pohvale za dobro obavljen posao, partnera koji svake sekunde mora da pokazuje svoju ljubav ili prijatelje koji će im potvrđivati da su dobri, vredni, deca koja rastu uz stroge roditelje stalno traže potvrde od drugih.
Osim toga, uvek svojim ponašanjem pokušavaju da dokažu drugima da vrede, piše parents.ru.

5. Perfekcionisti su

Strogi roditelji često zahtevaju od dece da budu najbolji u svemu – u školi, sportu, nekom hobiju... Tako se kod mališana razvija perfekcionizam, koji se prenosi i u odraslo soba, pa i kada niko više ne vrši pritisak na njih da budu najbolji, sami pred sebe potavljaju preterane zahteve. Dok to sa jedne strane može da bude put do nekog uspeha, sa druge može da dovede i do iscrpljenosti i anksioznosti.

6. Skrivaju emocije

Strogi roditelji često ućutkuju decu, brane im da plaču i pokazuju svoje emocije, što može da dovede do problema u iskazivanju emocija i kada odrastu.

7. Teško im je da brinu o sebi

Deca koja odrastaju u strogom okruženju često zaboravljaju na svoje potrebe jer ih smatraju manje bitnim u odnosu na potrebe drugih. To može da bude posledica roditelja koji su insistirali na disciplini i uspehu, a zanemarivali su da kod mališana razviju ljubav prema sebi i brigu o mentalnom zdravlju. Zbog toga ova deca i u odraslom dobu su sklona da se osećaju sebično ako nešto kupe sebi, udovolje sebi na neki način.

8. Stalno su nervozni

Naravno da je svako od nas ponekad nervozan, ali deca koja su odrastala uz preterano stroge roditelje se tako osećaju čak i kada nemaju nikakvog razloga. Strogoća u odgajanju kod dece može da dovede i do straha od neuspeha i grešaka, do toga da analiziraju svaki svoj korak i nikada nisu sigurni u svoje odluke.

9. Imaju preteran osećaj odgovornosti

Svakako da je dobro razvijati osećaj odgovornosti kod dece, ali ni u čemu nije dobro biti ekstreman. Ova inače pozitivna osobina može da postane opterećujuća za dete, ali i da ono u odraslom dobu bude usamljeno jer niko ne voli osobe koje vole da kontrolišu sve i svakoga.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu  TikTok/psychologywithdrana