Postoji mnogo stvari kojima roditelji treba da nauče svoju decu, kako bi izrasla u samostalne, zadovoljne ljude. Jedna od važnih veština koju mališani treba da steknu je da se izbore za sebe jer mama i tata neće to uvek moći umesto njega.
Zašto je važno da deca nauče da se izbore za sebe
Ova veština mališanima će doneti mnogo toga dobrog, između ostalog pomoći će im da izgrade sampouzdanje, otpornost i asertivnost (zauzimanje za lična prava i izražavanje misli i osećanja, ali uz poštovanje drugih). Takođe, biće spremniji da se izbore sa izazovima u životu, da održavaju zdrave međuljudske odnose, ali i da jasno pričaju o svojim potrebama.
"Deca koja imaju sampouzdanja su zadovoljna onim što jesu – oni se ne pretvaraju da su neko drugi, otvorenog su uma i podržavaju one koji su drugačiji od njih samih", kaže klinički psiholog Melani Mekneli za goodto.com.
Mališani će i u odnosu sa svojim vršnjacima imati koristi od toga da nauče kako da se zauzmu za sebe. "Samopouzdana deca su inkluzivnija, imaju saosećanja za druge i sklonija su tome da intervenišu kada vide da se prema nekome drugi loše ponašaju".
Zauzimanje za sebe podrazumeva zdrav balans između toga da dete jasno izražava svoje potrebe, ali i da razume druge, a evo kako da ga to naučite.
1. Naučite dete da imenuje osećanja
Kada dete proširi svoj rečnik koji se tiče emocija i kada mu pokažete kako da prihvati to što oseća, već je na dobrom putu da postane samosvesno.
"Deca moraju da nauče da budu svesna emocija pre nego što govore o njima. To je osnova asertivnosti jer moramo da znamo da li smo OK sa nečim što se dešava oko nas ili nismo", kaže psiholog Mekneli.
2. Neka "osećam..." izjave budu deo svakodnevne komunikacije u porodici
Kada roditelji jasno govore o tome šta osećaju, oni ovu neprocenjivu veštinu prenose i na decu, što je sjajna osnova da dete kasnije ume da izrazi svoje potrebe.
Psiholog navodi primer: "Roditelj može da kaže detetu: 'Osećam se frustrirano jer sam ti tri puta rekla da opereš sudove. Želim da ostaviš sve što radiš kada te pozovem imenom, kako bi me zaista saslušala'".
3. Gledajte filmove, emisije, čitajte priče u kojima se prikazuje asertivnost
Kada gledate nešto na televiziji ili čitate knjigu sa detetom, pomoći će da napravite pauzu kada lik u filmu ili knjizi ima priliku da bude asertivan.
"Pitajte dete šta misli kako se taj lik oseća i kako misli da bi tu situaciju trebalo rešiti", predlaže psiholog. "Nastavite da gledate ili čitate kako biste videli šta se dešava u filmu ili knjizi, a zatim napravite pauzu da diskutujete o tome šta bi vaše dete uradilo drugačije i zašto".
4. Dozvolite detetu da postavi granice kod kuće
Mnogi ne nauče da postavljaju granice sve dok ne odrastu, zato dajte priliku detetu da počne rano, učeći ih da imaju pravo da kažu "ne" zagrljajima ili drugim oblicima kontakta sa drugim ljudima.
"Želimo da ih naučimo da imaju pravo da kažu kada se osećaju neprijatno ili nebezbedno, i ne samo da imaju pravo, već da će se njihov zahtev poštovati", kaže psiholog Mekenli.
Ona ističe da kada dete stekne samopouzdanje da postavlja granice kod kuće, polako će učiti da to radi i bilo gde drugde, imaće samopouzdanja da se zauzme za sebe.
5. Pokažite mu asertivnost u stvarnom svetu
Na kraju, deca ipak najviše uče iz primera koji im pružaju roditelji, zato sami pokažite mališanu načine da ljubazno odbiju fizički kontakt sa nekim ili da prekinu nečije nametljivo ispitivanje.
"Time što ćete mu pokazati asertivnost i objasniti mu da je to normalan deo svakodnevice, dete se neće osećati tako uplašeno kada bude moralo da se izbori za sebe", poručuje psiholog.
Imajte na umu da je učenje asertivnosti proces, te da se to neće desiti preko noći. Budite strpljivi, podržite dete i dajte mu vremena da svojim tempom razvija ove važne veštine.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)