Nijedan roditelj ne želi ni na koji način namerno da povredi dete, ali ponekad se to prosto desi. Bilo bi mnogo lakše da deca dolaze sa uputstvom za upotrebu, ali pošto nije tako, mame i tate uče usput, greše, ispravljaju svoje greške i tako ukrug.
Neke stvari, međutim, možete da sprečite, pa tako stručnjaci otkrivaju tri fraze koje većina roditelja govori svojoj deci, a ne bi trebalo.
Rastužuje me kada to radiš
Da, ume da bude vrlo frustrirajuće kada detetu nešto ponavljate ko zna koliko puta, a ono i dalje radi po svom. Ali, važno je da postavite granice i da ne dozvolite emocijama da vam pomrse konce jer, te emocije su vaše, a ne vaše dece.
"Kada deca osećaju kao da ona imaju priliku da odluče da li ste srećni, tužni ili besni, moguće je da će rado prihvatiti priliku da vam ’pritisnu sve dugmiće’ i ’gurnu vas nizbrdo’", kaže edukator za roditelje Ejmi Mekredi za Hafington post.
"Čak i kada odu od kuće, ovaj način razmišljanja može da ošteti njihove buduće veze i nauči ih da manipulacijom od drugih dobiju ono što žele".
Trebalo bi da znaš bolje
Kada detetu kažete da bi nešto trebalo da zna bolje od onoga što je uradilo, reklo, time zapravo pokušavate da ga posramljivanjem ili nametanjem osećaja krivice naterate da se promeni. Ali, deca onda počinju da se brane i još manje vas slušaju, objašnjava Mekredijeva, dodajući da to uništava njihovo samopouzdanje.
"Ako kažemo deci da su nešto mogli bolje – a očito nisu – šaljemo im poruku da su previše glupi ili nezreli da bi doneli dobru odluku. To definitivno nije ono što smo želeli", dodaje edukatorka.
Pusti, ja ću
Kada negde žurite i samo želite da vaše dete što pre završi neki jednostavan zadatak, za koji mu, čini se, treba večnost, verovatno ćete instinktivno reći: "Pusti, ja ću". Ali, gledajte da to izbegnete kad god možete.
"Ovom rečenicom šaljete svom detetu poruku: ’Ti nisi sposoban/na za ovo, pa ja moram da se umešam’. To je vrlo obeshrabrujuće i frustrirajuće", zaključuje Mekredi.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)