Svaki roditelj počiniće ko zna koliko grešaka tokom odgajanja svojih naslednika. Sve greške koje mame i tate prave potiču iz najbolje namere i najveće ljubavi, zato ne treba da budemo strogi prema sebi kada pogrešimo, ali je svakako dobro da se edukujemo kako bi toga bilo što manje.

Upravo o najvećoj grešci koju roditelji prave je za RTV govorio jedan od najvećih stručnjaka na našim prostorima kada je u pitanju razvoj dece, dr Ranko Rajović.

"Jedna od najvećih grešaka, mislim ima ih puno, ali najveća je prezaštićivanje. Dete mora da se izbori, dete mora da savlada neki problem. Ako mi sve radimo umesto njega, to nije u redu. Na primer, dete hoće da hoda, i muči se dva dana, tri dana, pet dana i prohoda. Većina dece stane, gleda u roditelje i hoće da kažu ’Mama, tata, pa šta je ovo, ja znam da hodam?’ i roditelj vidi sreća izazi iz njih, dete ne priča, dete je srećno. Zašto? Jer mozak je organ za preživljavanje. Dete kada uradi nešto teško i važno, oseti sreću, u stvari mozak kao da mu kaže ’bravo, sad ćemo lakše preživeti’ i daje hormone sreće. Da li bi dete bilo srećno ako kaže hoću da hodam i prohoda za dve sekund? Ne. Pa kad se sreća dobija? Kad se malo pomuče i tako se razvije samopouzdanje. A šta ako sve umesto njih radimo? Znači, to je greška da sve umesto njih radimo. Sve što mogu sami, treba sami da urade".

Dr Ranko Rajović je objasnio i zašto je važno da roditelji ne ispunjavaju deci sve želje.

"Ako već mora da gleda u ekran, uvek je bolje za dete da gleda TV nego video igricu ili tablet, jer to je na blizini od 20-30 centimetara, što neurofiziološki nije dobro. Roditelji ipak moraju da se edukuju i bolje je slušati reč stručnjaka nego da roditelj radi po osećaju, prevari se. Hoće da učini detetu, pa mu da je telefon, video igrice, sve što dete poželi, to nije u redu. Mora dete da nešto čeka, da uči strpljenje neko, da čeka poklon, a ne da mu se ispunjavaju želje", zaključio je ovaj stručnjak.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana