Mnogim roditeljima je poznata slika: probudite se ujutru, spremate se za vrtić sa detetom, dođete tamo i... To je drama, agonija, dete plače i ne može da se smiri. Pa, to se dešava čak i u razumljivom, poznatom i voljenom okruženju - na primer, kada ga ostavite kod bake.
Zašto se ovo dešava?
Faza razvoja: Dete još nije naučilo postojanost predmeta i čini mu se da, pošto vas ne vidi, više niste tu i nikada mu se nećete vratiti. Kako dete stari, ova kognitivna veština se razvija i razdvajanje postaje lakše. U međuvremenu, još je premlado, neka ga okružuje što više odraslih, koje redovno viđa i kod kojih može da se prebaci dok vas nema, kako prenosi Parents portal.
Opstanak: Zvuči čudno, ali detetu možete biti jedini garant opstanka - nahranite ga, negujete, smirite. Stoga, ono koristi sav svoj raspoloživi arsenal da vas primora da se vratite po njega što je pre moguće (po mogućnosti odmah).
Stres: Ako je došlo do velikih promena u životu deteta, to može povećati njihovu anksioznost odvajanja. Takve promene mogu biti bolest, smrt člana porodice, preseljenje ili razvod roditelja.
Temperament. Neka deca su osetljivija i manje sposobna da se nose sa jakim emocijama.
Kako smanjiti anksioznost odvajanja dece
1. Održavajte doslednost
Deca se bolje razvijaju uz jasnu i konstantnu dnevnu rutinu. Predvidljivost im pomaže da se bolje nose sa teškim emocijama koje mogu da ih obuzmu u svakom trenutku. Postavljena dnevna rutina omogućava vašem detetu da zna šta može da očekuje u određeno doba dana. Ovo mu pomaže da se oseća bezbedno i olakšaće mu odvajanje.
2. Dajte detetu do znanja da ćete se vratiti
Čak i ako je vaše dete mlađe od godinu dana, steknite naviku da mu kažete da odlazite i kada može da vas očekuje nazad. Ovo će pomoći da se uspostavi poverenje između vas. Ako je dete osetljivo na vaše odsustvo, jednostavno bežanje neće uspeti – naprotiv, to će dovesti do neprijatnih posledica, kao što su emocionalni slomovi i suze, jer će nedostatak rastanka povećati osećaj napuštenosti.
3. Bez dugih opraštanja
Dug rastanak može izazvati zabunu kod deteta i samo će otežati rastanak. Ako vam ovo nije prvi put da dolazite sa njim u vrtić ili ga ostavljate sa bakom u poseti, brzo ga zagrlite, recite mu kada ćete se vratiti i idite.
4. Recite da ometanjima
Ako tokom vašeg rastanka druga deca ili učiteljica na neki način odvrate dete - novom igrom, aktivnošću ili pitanjima, podržite ga! Obavezno se pozdravite, ali pokušajte da ne odvratite dete od onog što radi (u svoju korist).
5. Pratite svoje emocije
Dete je poput sunđera i veoma je osetljivo na emocije svojih roditelja. Ovo je svojstveno evoluciji, jer u ranom detinjstvu dete potpuno zavisi od onih koji brinu o njemu. Imajte ovo na umu kada ga vodite u baštu - ako ste uznemireni ili zabrinuti, verovatnoća da će rastajanje biti teže. Zato se osmehnite tako da dete ima osećaj da je sve u redu.
Ovde se ne radi o ignorisanju vaših osećanja. Ako se osećate podjednako tužno ili zabrinuto zbog napuštanja deteta, to je sasvim normalno. Ali bolje je da o tome razgovarate sa drugim odraslima ili sa samom bebom u drugom kontekstu - na primer, kada komunicirate kod kuće.
6. Unapred razgovarajte o strategiji ponašanja sa nastavnikom
Razgovarajte unapred kako ćete se ponašati sa učiteljicom, dadiljom, bakama i prijateljima koji se dobrovoljno javljaju da čuvaju decu. Recite im šta da očekuju kada se oprostite od deteta. Svoje strahove i nade možete podeliti i sa učiteljicom i iskusnom dadiljom – oni su već videli jedan oproštaj između majke i deteta i znaju kako da se ponašaju.
7. Shvatite u kojoj se razvojnoj fazi nalazi vaše dete
Anksioznost odvajanja dostiže vrhunac između 10 i 18 meseci, prema Američkoj akademiji za pedijatriju. U drugoj polovini druge godine života obično opada. Imajte na umu da se vaše dete neće ponašati na isti način – nekada će vas lako zaboraviti samo primetivši svoje drugare, a ponekad ćete morati da otkažete svoje planove. Deca su takođe osetljivija na odvajanje kada su umorna, gladna ili bolesna.
Međutim, ako suze ostanu vaš stalni pratilac nekoliko meseci, možda bi bilo vredno preispitati mogućnosti za brigu o deci. Možda je vredno promeniti vrtić, izabrati drugu dadilju ili ređe ostaviti bebu kod rođaka.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna