Ako je vaš dvogodišnjak mali majmunčić koji se penje gde god je moguće, to je obećavajući znak da se dobro razvija i raste.
Radoznali i avanturistički
Ova aktivna avantura deo je procesa nazvanog propriocepcija. Propriocepcija je naš osećaj telesne svesnosti. Pomaže nam da mapiramo vlastita tela i podučava nas gde su delovi tela i kako ih možemo koristiti za obavljanje različitih aktivnosti.
Podaci prikupljeni korištenjem naših mišića, tetiva, zglobova i kože pomažu u ovom mapiranju, jer propriocepcija šalje poruke mozgu, pomažući da se nervni sistem učinkovito organizuje i sve lepo poveže. Kad smo deca, postoji veliko kartografisanje koje je potrebno napraviti kako rastemo, razvijamo se i učimo da koristimo svoje telo.
"Propriocepcija pomaže detetu da postigne stanje budnosti kako bi se moglo koncentrisati i učiti", objašnjavaju stručnjaci iz Oxford Health-a.
Rano učenje
Ovaj proces propriocepcije zapravo počinje mnogo pre rođenja deteta, kada bebe udaraju i kreću se u majčinom stomaku. Ti pokreti su propriocepcija u delovanju, pomažu detetovom mozgu da počne sa razumevanjem kako deluju različiti delovi tela, kako ih 'premeštati', gde se nalaze i kako deluju sa drugim delovima tela. Pretpostavlja se da i bebino štucanje u maternici igra svoju ulogu u ovom procesu mapiranja. Nakon što se dete rodi, taj proces propriocepcije se nastavlja u spoljašnjem svetu.
Bez obzira gura li beba ruke u usta, gladi maminu kožu tokom hranjenja ili udara nogama u kolicima, svaki taj trenutak govori joj o tome kako njeno telo deluje - i iznutra i spolja - i kako komunicira sa svetom.
Važan posao
Kako se razvijaju njihove motoričke sposobnosti, tako raste i njihova znatiželja. Zbog te kombinacije dete postaje mobilnije i u svom okruženju nastavlja da prikuplja podatke o mapiranju, nadograđujući kondiciju i dodatno pojačavajući njihov razvoj, ili kako volimo opisivati - penje se na sve i svašta i dodiruje svaku stvar. Razvoj bebe se može negovati tako što mu se dopušta da se slobodno kreće, igra i istražuje u okruženjima sigurnim za decu. Nužno je ohrabriti ih da se osećaju dovoljno samouvereno za istraživanje, a ne upozoravati ih na opasnost neprestano.
Propriocepcija na delu
Odlične aktivnosti deteta koje neguju proprioceptivni razvoj uključuju:
- Penjanje, igranje sa plastelinom, puzanje, skakanje, trčanje, kotrljanje, dizanje, duvanje mehurića, žvakanje, sisanje kroz slamku, zagrljaj, bacanje i hvatanje, balansiranje i udaranje lopte.
- Ponekad detetove proprioceptivne sposobnosti i istraživanje mogu kasniti ili se razlikovati od spektra koji se očekuje za njihov uzrast. Stručna terapija često može pomoći kad je to slučaj.
- Naročito deca sa senzornim poremećajem mogu imati koristi od ove vrste proprioceptivne igre. Ako ste zabrinuti zbog razvoja deteta, razgovarajte sa lekarom opšte prakse ili pedijatrom.
Zapratite nas i na Instagramu!
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna