Izvor: Magazin Lisa

Pokušavate da svedete račune koliko će vam novca biti potrebno da svom prvaku napunite ranac za školu, ali iz dana u dan spisak je sve duži. Čak ste i na more poneli blokčić da dopišete sve čega se setite. Razgovarate sa koleginicama, a one razmišljaju čak i o podizanju kredita, jer drugačije ne mogu svom detetu da priušte sve što je potrebno za polazak u prvi razred - kada se saberu knjige, pribor i nova garderoba.

Komplet knjiga

Najveća investicija svakako je komplet udžbenika. Cena varira od pet do deset hiljada, ako u obzir uzmemo i kompletnu lektiru. Najbolje i najsigurnije bi bilo da se u školi detaljno informišete koje knjige su u nastavnom planu. Na oglasnim tablama, već početkom avgusta, trebalo bi da bude istaknut spisak udžbenika i autora. Odatle se možete uputiti u neku od knjižara u blizini, gde ćete uz pomoć prodavca izračunati i okvirnu, a i cenu „u dinar’’. Izdavačke kuće praktikuju da potrošačima omoguće kupovinu udžbenika na rate, što će vam sigurno pomoći da lakše podnesete troškove. Neki roditelji još od početka godine otplaćuju rate za knjige, ali i u avgustu sigurno ima redova u knjižarama. Štampanje školskih knjiga praksa je i privatnih izdavača, ne samo Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva. Draganić, Kreativni centar, Nova škola, samo su neke izdavačke kuće koje nude školske udžbenike. Raspitajte se koje pogodnosti nude knjižari i izaberite opciju koja najviše odgovara vašem kućnom budžetu. Prethodne godine ministar prosvete prvacima je obećao besplatne komplete, a u martu ove godine i gradonačelnik Beograda iz budžeta grada izdvojio je novac od kojeg će biti kupljene knjige za prvi razred svim učenicima beogradskih osnovnih škola. Ako ste iz Beograda, možda ćete sačuvati pet hiljada dinara, za koje sigurno možete kupiti veliki deo pribora i barem sitnije stvari, poput svesaka i olovaka. Roditelji iz ostalih gradova Srbije mogu da se odluče za kupovinu na rate, osim ako i njihova opština nije obezbedila besplatne knjige za prvi razred.

Ranac čuva zdravlje

Posle knjiga, ranac je najbitnija stavka opreme za školu. Najbitnija, pre svega zbog – zdravlja. Siguno ste puno puta na ulici sreli grupu mališana koji se vraćaju iz škole. Ono što vam sigurno nije promaklo jeste veličina njihovih đačkih torbi. One su često veće od - samog deteta. Problem, naravno, nije u veličini, već u težini koja ide i do deset kilograma. Samo nekoliko meseci tolikog tereta može da izazove ozbiljne probleme – nepravilno držanje, krivu kičmu, čak i deformitet stopala. Siguno će vam u radnji dete pokazati prstom na neku koja mu se „mnogo sviđa’’, ali nemojte dozvoliti da omiljeni model i poslednja moda budu jedini argumenti za odluku. Udovoljite mu, recimo, tako što ćete izabrati neki drugi model u njegovoj omiljenoj boji ili sa omiljenim crtanim junakom. Najgore što možete da učinite jeste da kupite preglomaznu torbu koja će mamiti dete da u nju natrpa što više stvari, a to je pogubno po njegovo zdravlje.

Psiholozi kažu da deca stalno imaju strah da će nešto propustiti i samo zato pune torbe nepotrebnim sveskama i ostalim priborom, a istraživanja pokazuju da veliki procenat dece ne voli da ide u školu upravo zbog teškog ranca. Zato izaberite ranac srednje veličine, dovoljno velik za dnevnu količinu svesaka i udžbenika, i na taj način ćete izbeći nezgodnu situaciju da detetu objašnjavate zbog čega nije dobro nositi mnogo knjiga.

Kada u knjižarama vidite na desetine đačkih torbi, uvek birajte one sa anatomski ojačanim, a mekanim kaiševima. Mislite i na vremenske prilike, pa se potrudite da materijal od kojeg je napravljena torba ne propušta kišu i sneg, što će zaštititi knjige od vlage. Najbolje bi bilo da ima nekoliko pregrada i malih džepova sa strane da bi detetu omogućila preglednost i mogućnost da sitne stvari ubaci u pregradice i džepiće. Preporučuje se da ima ojačano i čvrsto dno, kako ne bi puklo od težine. Cene su, kada je reč o rančevima, uglavnom odraz kvaliteta. Na etiketama ćete naći od 1.000 do 3.000 dinara. Svaka stavka „plus’’ povećaće cenu, ali i kvalitet. Ortopedi kažu da đačka torba ne bi smelo da bude teža od 15 procenta težine deteta. Imajte to u vidu kada se budete dvoumili oko modela i veličine. Omiljena boja ili „šara’’ zadovoljiće želju deteta, a vi se osigrajte da ona bude dobra po zdravlje vašeg đaka prvaka. To je uvek na prvom mestu.

Šareni svet pernice

Ako pitate decu šta najviše vole u svojoj torbi, sigurno će vam većina pokazati na pernicu. Što je šarenija – to je bolja, što je punija – oni su ponosniji, što je veća – omiljeniji su u razredu.

I sam pogled na policu sa pernicama učiniće možda da se vratite u period kad ste vi išli u školu. Sigurno ste voleli da imate svakakve bojice, šarene gumice koje mirišu, hemijske koje svetle... U ponudi svih knjižara najviše prostora zauzimaju pernice „na sprat’’. Što više spratova – pernica je lepša i modernija. Neki se čak mogu pohvaliti i onima sa tri sprata u koje staju flomasteri, bojice i druge „pisaljke’’ u najrazličitijim nijansama. Šestari, lenjiri, penkala, gumice... samo su neke od stvari u kojima đaci uživaju, makar zato što lepo izgledaju. Kao i kod rančeva, i pernica sa „kompletnom opremom’’ može da bude teška i ceo kilogram. Kilogram po kilogram, pa izračunajte. I vi, kada se vraćate sa pijace, računate šta ste sve kupili kad su vam kese toliko teške. Zamislite kako je tek maloj deci.

Uvijači sa likovima iz crtaća

Sveske i uvijači neka budu stavka u kojoj možete maksimalno da ugađate deci. Dozvolite im da izaberu najleše šare, omiljene likove iz crtanih filmova, lutke i cvetiće za devojčice. Uvijači su uvek dobra stvar za čuvanje svesaka, sprečavaju krivljenje ivica i čine ih čvršćim. Mogu biti providni ili šareni, pa dozvolite deci da se zanimaju dok vi birate đačku torbu.

Na kraju se biraju olovke i gumice, kao i oprema za muzičko i likovno koje deca posebno vole. Cene su možda na oko sitnica, ali, kako roditelji kažu – „malo po malo, nakupi se’’. M

Napomena:

pernice (prazne): 200 - 500pernice (pune): 500 - 1.500sveske (sa tankim koricama): 20 - 50sveske (sa ojačanim koricama): 50 - 150vežbanka: 20rečnik: 20olovke: 30 - 70rezač: 20 - 50drvene bojice (komplet, 12 komada): 100 - 350vodene bojice (komplet, 12 komada): 70 - 150tempere (komp., 12 komada): 300 - 1.000voštane bojice (komplet, 12 komada): 50flomasteri (komplet, 12 komada): 80 - 350plastelin: 60 - 130računaljka: 500komplet lenjira: 250 - 400gumice: 10 - 100blok za crtanje: 35 - 50notne sveske:   20 cene su u dinarima, i variraju do 10 %

Deset po deset, sto po sto... cela plata!

Kada saberete sve, cifra koju dobijete na kraju, možda će biti i vaša cela mesečna plata. Još ako svemu ovome dodate novu garderobu i nove patike, videćete da su škola i prvi razred – velika investicija. Ali, ako ništa drugo, barem ste na mesec dana tokom kupovine uživali u knjižarama i veselim bojama, i zaboravili na svakodnevne probleme. Sigurno imate osećaj kao da i vi krećete u školu. Otpratite svog đaka prvaka u školu bar prvog dana, tek da se podsetite detinjstva - to uvek pozitivno utiče na raspoloženje.

Zajedničke pripreme

Ako ste potreban pribor i knjige nabavili mnogo pre 1. septembra, uštedeli ste značajna sredstva. Ali ako vi sve kupite, kako će dete osetiti radost predstojećeg trenutka? Kompromis je da nabavite sveske i olovke bez mališanovog učešća, a onda da mu ih dajete kada to bude potrebno. Što se tiče predmeta s kojima će krenuti u školu 1. septembra, bolje je da ih kupite zajedno sa njim. Ostavite mu slobodu izbora. Neka samo bira olovku, ali imajte mere: na primer, debela penkala i olovke teško mogu da se smeste i u ruku odraslog čoveka. Zatim, tu je i organizacija mesta za učenje! To su udoban pisaći sto i stolica, komplet olovki i flomastera, kao i poseban deo za knjige, udžbenike, sveske. Možda vam zatreba i stalak za note, ako dete kreće i u muzičku školu... Dete treba da postane svesno da sa pojavom zone za učenje u njegovoj sobi, počinje i nov, neobičan život. I, naravno, ne zaboravite da stavite na sto ili zid pored stola kalendar i da ostavite mesto za raspored časova. Ako vam finansijska sredstva dozvoljavaju i ako je to potrebno, možete da promenite i tapete u sobi pa da je učinite malo „odraslijom”.

(Pročitajte tekst: Nova soba za školarca)

Marija Špijunović