Danas je uobičajeno da gotovo svaka porodica sa decom ima inhalator. Inhalacije zaista mogu da pomognu mališanima u mnogim situacijama, ali ih ne treba uzimati olako. Osim toga, važno je da znate da čak postoje i situacije u kojima se inhalacije ne preporučuju.
Kada inhalacije mogu da pomognu
Inhalacije su sjajna pomoć u lečenju respiratornih bolesti kod dece – tu se misli na sve respiratorne virusne infekcije, akutne respiratorne infekcije, rinitis, tonzilitis (upala krajnika), faringitis (zapaljenje sluznice ždrela), laringitis (iritacija glasnih žica), bronhitis, bronhijalnu astmu.
U ovim situacijama, inhalacije mogu da budu od koristi bez obzira na to da li se koriste na samom početku infekcije ili kasnije, ali ono što treba imati na umu je da inhaliranje nije nikakva prevencija niti treba da se koristi u te svrhe.
Najbolje vreme za inhalaciju je oko pola sata do sat vremena posle jela i najmanje pola sata pre sledećeg obroka.
Imajte na umu da inhalacije nekim lekovima, naročito onim koji povećavaju proizvodnju sekreta, nisu preporučljive pre, a posebno tokom spavanja. Takođe, inhalacije lekovima nikako ne treba da radite na svoju ruku, već isključivo u dogovoru sa i prema uputstvima lekara.
Kada inhalacije nisu od pomoći
Iako su inhalacije i te kako korisne kod nekih zdravstvenih stanja, ima i onih u kojima se ne preporučuju, a među njima su: angina, sinuzitis, otitis (upala uha), zapaljenje pluća ili plućni edem, krvavi sekret u plućima ili nosu, povišena temperatura, srčana insuficijencija, patologije respiratornog sistema, piše detstrana.ru.
Kako inhalirati decu
Nekada su se mališani kod kuće inhalirali nad šerpom vrele vode, ali danas se to ređe radi – najpre zbog toga što niko ne želi da izlaže decu riziku da se voda prospe i da dođe do opekotina. Osim toga, inhalatori se danas mogu kupiti u svakoj apoteci, a iako nisu jeftini, nisu toliko nepriuštivi kao ranije, a roditeljima je mnogo zgodnije da koriste to nego da strepe pored posude s vrućom vodom.
Osim toga, prilikom naparavanja na ovaj način, para ne prodire duboko u bronhije i pluća, pa najviše pomaže kod bola u grlu ili zapušenog nosa. Osim toga, ako na ovaj način inhalirate dete, vodite računa da ne udiše previše vruća isparenja kako ne bi došlo do opekotina sluzokože.
Inhalatori
Ukoliko želite da samo navlažite sluzokožu nosa mališana u ranim fazama infekcije, onda uopšte ne treba da dodajete lekove, već samo da koristite fiziološki rastvor za inhalaciju. U slučajevima kada je potrebno ublažiti zapaljenje sluzokože nosa ili grla, lekar propisuje lekove koji se dodaju fiziološkom rastvoru i koriste prema njegovim uputstvima.
U zavisnosti od količine fiziološkog rastvora ili leka koji se koristi zavisi i trajanje inhalacije, ali kod dece obično bude oko deset minuta.
BONUS VIDEO: