Infekcija konjunktivitisom se dešava lako, posebno ako je oko već iritirano. Ponekad deca je mogu razviti kao deo prehlade. Virusni konjunktivitis je veoma zarazan, ali bakterijski konjunktivitis nije toliko. Konjunktivitis takođe može biti uzrokovan alergijskom reakcijom koji nije zarazan. Konjunktivitis je veoma čest .
Simptomi
Ako vaše dete ima konjuktivitis, možda ćete videti ove simptome:
- Beonjače će biti crvene.
- Oko će biti vodeno, bolno ili svrbi.
- Može doći do žutog ili zelenog lepljivog iscedka, zbog čega se kapci spajaju tokom spavanja.
- Koža oko očiju može izgledati natečeno.
- Kod bakterijskog ili virusnog konjunktivitisa može biti zahvaćeno jedno ili oba oka.
Kod alergijskog konjunktivitisa, oba oka će osećati svrab i suzenje. Dete će takođe imati simptome polenske groznice, kao što su svrab u nosu i kijanje.
Ako je beba mlađa od godinu dana, simptomi poput iscedka mogu biti uzrokovani začepljenim suznim kanalom.
Kada otići lekaru
Ako mislite da vaše dete ima bilo kakvu infekciju oka, dobra je ideja da ga odvedete lekaru kada:
- Infekcija se ne povlači posle 3-4 dana, uprkos lečenju.
- Koža oko oka ili kapka postaje otečena i bolna.
- Dete ima problema sa vidom.
- Dete ima temperaturu, ne jede ili nema mnogo energije.
Lečenje
Počnite tako što ćete održavati oči deteta čistim. Nekoliko puta dnevno nežno isperite oko vatom natopljenom toplom vodom. Sveža voda iz česme je u redu za upotrebu. Ne morate da prokuvate ili solite vodu.
Vaš lekar opšte prakse će vas obavestiti o pravom lečenju konjuktivitisa. Ako misli da je infekcija uzrokovana bakterijama, može da predloži da uradi bris oka kako bi otkrio o kojoj se bakteriji radi.
Prepisaće antibiotske kapi za oči ili mast na nekoliko dana. Ponekad može biti teško da ih unesete u oko vašeg deteta i oko njega. Lekar ili medicinska sestra mogu tvam dati savete kako da to efikasnije i lakše uradite.
Važno je da nastavite da dajete svom detetu lek nekoliko dana nakon što simptomi nestanu.
Ako ima alergijski konjunktivitis, lekar može da preporuči antihistaminske kapi za oči ili antihistaminike koje vaše dete uzima oralno. Mogu i da se urade testove da seotkrije šta je alergijski okidač. Ako je moguće, dete treba da ih izbegava u budućnosti. Hladne obloge koje se primenjuju na očne kapke često će smanjiti svrab alergijskog konjunktivitisa.
Da biste zaustavili širenje virusnog ili bakterijskog konjunktivitisa, uvek operite ruke nakon što dodirnete oči deteta i dajte mu poseban peškir. Često perite ruke detetu i pokušajte da ga sprečite da trlja oči. Neka ostane kod kuće, ne ide u vtić ili školu dok se iscedak iz oka potpuno ne izleči.
BONUS VIDEO