Smatra se da dete ima oko 40 odsto šanse da razvije miopiju, ako je jedan roditelj kratkovid. Dok, ako su oba roditelja kratkovida, dete može imati 60 posto šanse da razvije ovo stanje. Dakle, genetika igra važnu ulogu.
Ozbiljnost miopije kod jednog ili oba roditelja takođe povećava šanse da dete razvije miopiju.
Rekavši to, važno je znati da imati kratkovide roditelje i postati kratkovid nije samo zbog nasleđivanja gena. Porodično okruženje u kojem dete odrasta takođe igra ulogu.
Istraživanja pokazuju da nastanku miopije doprinose i faktori životne sredine i ishrana. Postoje neki dokazi da deca koja žive u urbanim sredinama ili gradovima imaju veći rizik od miopije od dece koja žive u prigradskim ili seoskim područjima.
Deca koja ranije započnu školovanje takođe imaju veću verovatnoću da razviju miopiju. Naročito zbog vizuelnog stresa koji deca trpe u ranom uzrastu.
Deca koja provode više vremena na otvorenom imaju manje šanse da budu kratkovida od dece koja su u zatvorenom. Međutim, potrebno je više dokaza da bi se potvrdili ovi nalazi.
Neki istraživači sugerišu da deca koja provode previše vremena fokusirajući se na predmete u blizini, kao što su čitanje ili pisanje , mogu pogoršati miopiju.
Drugi stručnjaci istuču da povećanje gledanja televizije, tableta, pametnih telefona i drugih prenosivih ekrana, koje mala deca koriste duže vreme, od sve mlađeg uzrasta, može povećati rizik od miopije. Međutim, ovo nije dovoljno procenjeno u studijama da bismo mogli da donesemo konačan zaključak.
Mnogi preporučuju da bi provođenje više vremena na otvorenom jednostavno moglo biti bolje za opšte zdravlje dece, što bi ionako koristilo zdravlju očiju. Ako ste zabrinuti da bi vaša beba mogla da nasledi vaše stanje vida, obratite se svom lekaru. On može da preporuči test oka i savet o potrebnim koracima koje treba preduzeti.
BONUS VIDEO