Prvih 1.000 dana života imaju veliki značaj: Evo zašto u tom periodu deci treba ograničiti unos šećera

Novo istraživanje pokazalo je da ograničen unos šećera u prvih 1.000 dana života dece - uključujući i period u maminom stomaku - može da ima dugoročno dobre efekte na zdravlje mališana.

Shutterstock

Slatkiši su danas dostupniji nego ikada, a mnogi mališani ih već od najranijeg uzrasta jedu svakodnevno. Mnogim roditeljima je poznata "bitka" sa malom decom oko toga koliko slatkiša smeju da pojedu i da li mogu "još samo jedan".

Zbog sve većeg širenja svesti o lošem uticaju šećera i slatkiša na decu, neke mame odlučuju da u prvim godinama života svojim naslednicima ne daju uopšte da jedu išta slatko. Možda ne morate da budete tako ekstremni, ali svakako je važno deci ograničiti unos šećera, naročito u prvih 1.000 dana života, a to je pokazalo i novo istraživanje.

Naime, prema novoj studiji koja je objavljena u stručnom časopisu Science, naučnici su otkrili da ograničavanje unosa šećera u prvih 1.000 dana života – od perioda kada je beba još u stomaku pa do oko dve godine – može da ima dugotrajan i dobar uticaj na zdravlje deteta.

Štaviše, naučnici sa Univerziteta u Južnoj Kaliforniji, Mekgil univerziteta (Kanada) i Berklija su otkrili da smanjen unos šećera u prvih 1.000 dana života deteta može značajno da smanji rizik od razvoja ozbiljnijih zdravstvenih problema kasnije u životu, poput dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog pritiska.

Zašto je važno prvih 1.000 dana

Prema navodima studije, u prvih 1.000 dana bebinog života se formira svojevrsna baza dugoročnog zdravlja deteta. Tokom tog perioda, beba prima nutrijente preko mame, dok je još u stomaku, zatim preko njenog mleka, mlečne formule i na kraju čvrste hrane.

Naučnici su utvrdili da samo smanjen unos šećera trudnice doprinosi otprilike jednu trećinu boljem zdravlju deteta odnosno za toliko smanjuje rizik od razvoja dijabetesa i hipertenzije kasnije u životu, a ograničen unos slatkiša u prve dve godine po rođenju donosi još dobrih efekata. Na primer, deca kojoj je u ovim ranim godinama života ograničen unos šećera imaju do 35 odsto manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 kasnije u životu, kao i 20 odsto manji rizik od visokog krvnog pritiska, prenosi everymum.ie.

A kod onih kod kojih se ova zdravstvena stanja ipak razviju, smanjen unos šećera u prvim godinama života pomaže da se pojava problema odloži za nekoliko godina.

Imaju sve to na umu, naučnici preporučuju da buduće mame ograniče unos slatkiša, ali i da u prve dve godine detetovog života izbegavaju da mališanima daju proizvode koji sadrže dodati šećer.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Trik za izbirljivu decu  TikTok/cassidyandkids