Akutni tonzilitis ili gnojne upala grla, može biti bakterijska ili virusna. O specifičnostima lečenja govorila je Valentina Gudimenko, šef infektivnog odeljenja Gradske dečje bolnice Žitomir.
Ako dete ima pustule na sluzokoži grla, to je svakako bakterijski tonzilitis, a najčešće ga izazivaju stafilokoki i streptokoki. Zbog toga se bakterijski tonzilitis mora lečiti antibioticima. Pored toga, lek treba da prepisuje samo lekar, a ako se antibiotici uzimaju nesistematski i u proizvoljnim dozama, onda dete vrlo brzo razvija imunitet na antibiotike i lečenje postaje neefikasno.
Imunitet na antibiotike
Vizuelno je nemoguće utvrditi koje bakterije su izazvale tonzilitis: stafilokok ili streptokok, pa je neophodno uzeti bris krajnika grla i nosa i utvrditi floru i osetljivost na antibiotike, bar kod one dece koja često boluju od upale krajnika. Često se dešava da specijalisti dobiju pozitivan test na stafilokok ili streptokok, ali bakterija nije osetljiva na deset od 15-17 vrsta antibiotika. To se dešava zato što roditelji često daju antibiotike svojoj deci na sopstveni rizik i telo jednostavno prestaje da reaguje na njih. Ovo je veoma ozbiljan problem sa kojim se treba pozabaviti.
Infektivna mononukleoza ili ne
Bolesno dete je neophodno da odvedete lekaru i zato što tonzilitis može biti simptom druge bolesti. Na primer, infektivne mononukleoze. Manifestuje se kao jaka bakterijska upala grla sa gnojnim plakovima na krajnicima grla. A to takođe mogu biti simptomi difterije. Lokalni oblik difterije se ne razlikuje mnogo od tonzilitisa. Zato svaki gnojni tonzilitis treba testirati na prisustvo bacila koji izaziva difteriju.
Kod osoba sa hroničnim tonzilitisom, gnoj se takođe često formira na krajnicima, dok temperatura ne raste uvek. Sve hronične tonzilitise, kao i akutni, treba ispitati, da se utvrdi koji mikrob je izazvao bolest. Međutim, hronični tonzilitis se ne leči antibioticima, jer bakterije mogu da "dobiju" samo na vremenu za pogoršanje bolesti.
Kako se pravilno leči
Glavni tretman akutnog tonzilitisa su antibiotici, ali postoji i simptomatsko lečenje u obliku raznih pastila i sprejeva. U slučaju česte i dugotrajne upotrebe, sluzokoža grla i krajnika se menja na gore i ne postaje ono što bi trebalo da bude normalno kod zdrave osobe. Sluzokoža se brzo iscrpljuje i istanjuje, pa više ne može da se zaštiti od bakterija i virusa koji dospeju na nju. Da se to ne dogodi, morate zapamtiti da se simptomatski lekovi koriste u veoma kratkom roku kako ne bi isušili sluznicu i poremetili njen rad. Optimalno - 3 dana, ne više. Veoma efikasno je ispiranje raznim biljnim preparatima ili farmaceutskim proizvodima. I takođe je poželjno piti puno tečnosti, uz koju gnoj iz krajnika odlazi u creva i tamo se uništava.
Postoje lekovi koji proizvode lokalni imunitet u sluzokožama usne duplje, a kada na njih dođe bakterija, organizam je brzo prepoznaje i uništava. Kao rezultat toga, tonzilitis se jednostavno ne razvija. Ovi lekovi imaju oblik rastvorljivih tableta.
Pored toga, veoma je važno očvrsnuti dete, uveriti se da dovoljno hoda na svežem vazduhu, a takođe i jede pravilno i zdravo.
Još jedan važan savet je da dete treba da leči jedan lekar, a najbolje je ako je to porodični lekar koji dobro poznaje pacijenta i njegovu porodicu. Svestan je svih problema i karakteristika pacijentovog tela, tako da će moći da izabere optimalan tretman. U vreme bolesti ne treba uzimati antivirusne ili opšte stimulanse, već treba povećati imunitet lokalno, na sluzokoži grla, protiv određene bakterije. Za ovo postoje posebni lekovi koji su odavno dokazali svoju efikasnost.
BONUS VIDEO