Kako da održite ili popravite imunitet deteta? Mame i bake su ipak bile u pravu, stare dobre cake rade

Roditelji se često pitaju, šta možemo da učinimo da naša deca budu zdrava? Postoje li načini da se ojača imuni sistem i spreče bolesti? Odgovor je da - ali ne postoje magični štapići ili magični dodaci.

Shutterstock

Najbolji način da se imunitet kod dece održi zdravim je, u suštini, da preduzmete neophodne korake da održite zdravlje. Koliko god to dosadno zvučalo, isprobano je i istinito.

Evo šta možete da uradite da pomognete svojoj deci da budu zdrava ove školske godine.

Zdrava ishrana

Pod zdravim misli se na ishranu sa puno voća i povrća (preporučuje se pet porcija dnevno, a trebalo bi da zauzme polovinu svakog tanjira za obrok), integralnim žitaricama i nemasnim proteinima. Zdrava ishrana takođe sadrži mlečne proizvode ili drugi izvor kalcijuma, kao i zdrave masti poput biljnog ulja.

Hrana koju treba izbegavati je prerađena hrana, hrana sa dodatkom šećera i hrana sa nezdravim mastima, poput zasićenih masti u životinjskim proizvodima. To ne znači da vaše dete nikada ne može da jede kolačiće ili sladoled. Ali ako želite da dete bude zdravo, ne bi trebalo da jede tu hranu svaki dan.

Postoji mnogo suplemenata za koje se tvrdi da jačaju imuni sistem. Ako imate dete koje odbija povrće ili na neki drugi način ima ograničenu ishranu, multivitamin sa gvožđem može imati smisla; razgovarajte sa svojim lekarom o tome da li su vitamini ili suplementi dobra ideja za vaše dete.

Pobrinite se da dovoljno spavaju

Svima nam je potreban  zdrav san, a za jačanje imuniteta kod dece je ključan. Količina sna potrebna detetu varira u zavisnosti od uzrasta (od 12 do 16 sati dnevno za bebe do osam do 10 sati za tinejdžere), a takođe i od deteta do deteta (nekima je potrebno više nego drugima).

Možete podstaći zdrav san tako što ćete ograničiti ekrane - za tinejdžere, uređaje bi zaista trebalo isključiti sat ili dva pre spavanja, a poželjno je da ne budu u spavaćoj sobi noću - i pridržavajući se redovnog rasporeda.

Aktivirajte ih

Vežbanje nas održava zdravim i manje je verovatno da ćemo se razboleti. Deca bi zaista trebalo da budu aktivna sat vremena dnevno. „Aktivan“ ne mora da znači bavljenje sportom ili odlazak u teretanu; to može biti igranje na igralištu ili odlazak u šetnju. Više nije nužno i bolje; ako imate dete koje se bavi ozbiljnim sportom i vežba nekoliko sati dnevno, uverite se da to ne izaziva sagorevanje, što bi moglo da izazove probleme sa imunološkim sistemom.

Stres

Stres nas čini manje zdravim i sklonijim infekcijama. Uverite se da deca imaju vreme za igru i pristup aktivnostima i ljudima koji ih čine srećnim. Provedite vreme zajedno kao porodica i stvorite prilike za svoju decu da razgovaraju o svemu što ih može zabrinjavati. Ako ste zabrinuti zbog raspoloženja ili emocionalnog zdravlja vašeg deteta, razgovarajte sa svojim lekarom.

Ne zaboravite jednostavne mere predostrožnosti

Svako u porodici može da preduzme jednostavne mere predostrožnosti kako bi ostao zdrav. Perite ruke. Laktom prekrijte usta i nos kada kašljete i kijete. Držite se dalje od bolesnih ljudi koliko god možete.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Tata plače na putovanju bez dece  TikTok/ashcasarez