Šta da radite ako je dete gadno palo i raseklo se? Očistite, zbrinite ranu ali ovo nikako ne radite

Niko ne želi da vidi da mu je dete povređeno. Ali padanje, povređivanje je deo života i to je iskustvo učenja, koje svako dete treba da oseti. Najkorisnije je da znate koraka prve pomoći za lečenje posekotina i ogrebotina koje su česte.

Shutterstock

Posekotine i ogrebotine su sastavni deo odrastanja razigranog deteta. Deca će se slučajno povrediti dok se igraju i to je nešto što je neizbežno. Roditelji mogu da ga čuvaju od povreda, ali ne mogu i ne bi trebalo da kontrolišu svoje dete koje stalno istražuje. Međutim, za roditelje je od vitalnog značaja je da znaju da zbrinu obične posekotine i ogrebotine. Takođe to znači da znaju kada da traže stručnu pomoć.

Zbrinjavanje posekotina i ogrebotina

Operite ruke pre nego što dodirnete povređeno područje. Ako rana krvari, pritiskajte sterilnim zavojem ili čistim peškirom dok krvarenje ne prestane. Podignite pogođeno područje tela visoko, ako je moguće. Na primer, stavljanje ruke ili noge deteta na jastuk. Ako krvarenje ne prestane duže od 10 minuta, morate odvesti dete u Hitnu pomoć.

Kada krvarenje prestane, proverite da li u rani ima prljavštine, stakla ili bilo čega. Pokušajte da isperite hladnom vodom. Ako to ne pomogne, koristite pincetu da pažljivo izvadite ostatke. Ako je nešto duboko prodrlo ili se jako zaglavilo, ne pokušavajte da to uklonite. To može da poveća krvarenje. Tada je detetu potrebna hitna stručna pomoć. Takođe, važno je napomenuti da pinceta treba da bude sterilna pre nego što je upotrebite Za sterilizaciju, potrebno je da uzmete malo alkohola na pamučni štapić ili tupfer i obrišete pincetu. Operite ranu antiseptikom i osušite je. Držite ranu otvorenom i ostavite da se osuši.

Kako da ublažiti bol?

Ako vaše dete ima jake bolove, dajte mu paracetamol ili ibuprofen u manjim dozama, po dogovoru sa lekarom. Međutim, preporučuje se da nikada ne postavljate dijagnozu i dajete detetu bilo kakav lek, čak i ako se radi o lekovima bez recepta. Konsultacija lekara je neophodna.

Kada vam treba lekarska pomoć

  • Ako je rana na licu vašeg mališana. Rane na licu mogu da ostave vidljive ožiljke.
  • Ako životinja ili neko drugo dete ugrize vaše dete i pocepa kožu. Ove rane treba da tretira stručnjak.
  • Duboke ubodne rane ili posekotine od štetnih predmeta. Na primer, ako dete ubode zarđali ekser, odmah je potrebna injekcija protiv tetanusa.
  • Zbog znakova infekcije, poput gnoja, crvenila, curena, otoka, je potrebna pomoć stručnjaka. U ovim slučajevima se propisuju antibiotici.

Odvedite svoje dete u hitnu pomoć ako:

  • Krvari više od 10 minuta
  • Potrebni su šavovi jer je rana duboka ili velika
  • Rane sa mnogo ostataka u njoj
  • Veliki komad se zaglavio u rani

Kada je potrebno šivenje

Ponekad iz raznih razloga, posekotine treba da se zašiju. Detetu su potrebni šavovi za:

  • Duboke i otvorene rezove, posebno sa nazubljenim ivicama
  • Rezove koji su duži 1,5cm
  • Posekotine na licu ili oblastima koje se koriste za istezanje i kretanje. Na primer, dlan ili prsti.

Najbolje je da se zašije rana detetu u roku od 8 sati nakon posekotine. Ovako se izbegne rizik od ozbiljnih infekcija i sprečava stvaranje ožiljaka. Pozovite doktora da pregleda ranu deteta, čim osetite da mu je potreban šav.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Deljenje igračaka u parku   TikTok/kiaraizabellaa