Deca su radoznala, zbog čega su u stanju da urade svašta nesvesni opasnosti koja vreba. Roditelji male dece zato moraju da budu stalno na oprezu, da paze da mališani nešto ne stave u usta neki predmet koji bi mogao da dovede do gušenja.
Do gušenja dolazi kada se začepe disajni putevi, bilo hranom ili nekim predmetom, a ono što je važno je da u takvim trenucima roditelji znaju kako da odreaguju i pomognu detetu.
Veliki broj roditelja, čak 40 odsto njih, svedočio je gušenju svog deteta, a čak četiri petine njih reklo je da ne znaju kako da pruže prvu pomoć mališanu u takvoj situaciji, kažu lekari iz britanske bolnice Sveti Džon. Zbog toga je na Jutjub kanalu ove bolnice objavljen animirani video, u kojem je objašnjeno kako pomoći detetu koje se guši.
Ovaj animirani video napravljen je tako da poklopac olovke, kliker, figurica princeze, razgovaraju međusobno, a predstavljaju upravo predmete koji su opasni i mogu da izazovu gušenje.
Pokazujući na bomboni koja se guši, figura princeze pokazuje kako treba reagovati: "Ako se beba guši, okrenite je licem na dole, na svoje butine, a zatim je pet puta udarite po leđima. Ako to ne pomogne, okrenite dete licem ka gore i pet puta mu pritisnite grudi, sve dok ne oslobodite disajni ut. Ako ni to ne pomogne, pozovite hitnu pomoć".
Najbolje je da vam nikada ne zatreba da primenite ovo znanje, ali je ipak važno da znate kako da reagujete ako se nađete u ovoj situaciji.
Kada su u pitanju predmeti, sve što je dovoljno malo da beba stavi u usta može da predstavlja rizik od gušenja. Kada je reč o hrani, viršle, kokice, krekeri, semenke, komadići sira, sirovo povrće i neko voće, poput jabuke, trešnje, lubenice, pomorandže, kao i žvakaće gume, mogu da predstavljaju opasnost od gušenja.
BONUS VIDEO: