Roditeljima je važno da se konsultuju sa specijalistom kako bi saznali uzroke neprijatnosti koju mališani osećaju kada ih nešto boli. Ali važno je da i sami umete da ispratite ponašanje i simptome svog deteta, kako biste znali da ih objasnite stručnjaku. Evo nekih od mogućih uzroka koji mogu izazvati osećaj izrazitog bola kod malog deteta.
Nicanje zuba
Prvi zubi se obično pojavljuju u dobi od 6 meseci, što nije opšte pravilo koje važi za svu decu. Kod nekih, proces rasta zuba počinje tek posle 1. godine.
Znaci su različiti od deteta do deteta, a među najčešćim su: mala temperatura ili povišena temperatura, nemir tokom noći, zapaljenje desni. U ovom periodu dete je razdražljivo, često plače, luči veću količinu pljuvačke nego što je normalno i ima tendenciju da pokuša da ublaži bol stavljajući prste u usta.
„Da bi ublažili simptome povezane sa nicanjem zuba, roditelji mogu da koriste umirujuće gelove kako bi smanjili upalu desni. Takođe, njihov efekat je brži kada se desni nežno masiraju prstom. Još jedna stvar koju mogu da urade je da puste bebe da grizu hladne, plastične glodalice za zube, prethodno ohlađene u frižideru i sterilizovane. Ako su bolovi jaki ili se pojave febrilna stanja, temperatura, roditelji mogu da daju deci lekove trostrukog dejstva: antipiretičke, analgetičke i antiinflamatorne – dostupne u obliku gela prijatnog ukusa, uz konsultaciju sa pedijatrom, kao i u obliku supozitorija“. preporučuje prof. dr Evelina Moraru - pedijatar u Urgentnoj kliničkoj bolnici za decu Svete Marije.
Otitis, upala uha
Više od dve trećine dece razvije najmanje jednu epizodu akutne upale srednjeg uha pre 3. godine. Najčešći simptomi otitisa su bol, sklonost deteta da češće trlja uvo, eventualno izlučivanje iz uva i nervoza.
„Ako je beba dobila upalu uha, preporučujem roditeljima da je prate pod medicinskim nadzorom, jer, ako se ne leči na odgovarajući način, otitis može imati teške posledice, u nekim slučajevima čak i gubitak oštrine sluha. Moguće je da takve infekcije zahtevaju i primenu antibiotika - samo lekar, nakon lekarske konsultacije, može da odluči o odgovarajućem lečenju. Analgetici na bazi ibuprofena takođe smiruju bol koji oseća dete, smanjujući upalu povezanu sa otitisom. Lekovi se mogu se dati počev od trećeg meseca starosti, uz poštovanje indikacija doziranja navedenih u uputstvu i savet lekara. Zahvaljujući formuli koju sadrže, njihov efekat traje i do osam sati“. dodaje prof.dr Evelina Moraru.
Glavobolja
Glavobolja je uglavnom specifična za odrasle. Međutim, dešava se i deci, na primer kada imaju temperaturu. Drugi faktori koji se mogu povezati sa glavoboljom su nicanje zuba, problemi sa vidom ili crevni paraziti.
„Glavobolja se javlja i kod dece, bez obzira na godine. Roditelji mogu da shvate njen obim ako beba legne u krevet, što ukazuje na visok intenzitet bola. Ako bol traje ceo dan, morate da se konsultuje sa lekarom kako bi se sprečio meningitis - koji može da počne na ovaj način." mišljenja je prof.dr Evelina Moraru.
Bol u grlu
Bol u grlu se manifestuje kao upala ili crvenilo tkiva. Često zahvaćena područja su ždrelo i larinks (deo disajnih puteva koji sadrži glasne žice).
„Bol u grlu je u većini slučajeva uzrokovan virusnom infekcijom, kao simptom obične prehlade. U drugim slučajevima može biti uzrokovano bakterijskim oboljenjima, na primer streptokoknim tonzilitisom, ili dečjim bolestima kao što su boginje. Dete može da odbija da jede ili plače kada guta hranu. Zato preporučujem da u ovom periodu obroci budu uglavnom tečni, ali obilni, hranljivi, servirani na srednjoj temperaturi, ni u kom slučaju vrući da ne bi došlo do pogoršanja upale u grlu. Da bi smirili ovo područje, roditelji mogu deci da daju lek protiv zapaljenja, ali simptomi moraju biti medicinski praćeni kako bi se tačno utvrdio uzrok bola." izjavljuje prof.dr Evelina Moraru
BONUS VIDEO