Problemi sa težinom su česti među decom danas. Najmanje jedno od četvoro dece školskog uzrasta je gojazno. Ako mislite da je vaše dete možda iznad zdrave težine, trebalo bi da ga pravilno proceni lekar jer bi gojaznost mogla da izazove druge zdravstvene probleme. Mlađa deca, osim ako imaju preveše kilograma, ne bi trebalo da gube težinu, već da rastu do svoje normalne. Namerno smanjenje telesne težine dijetama kod dece može uticati na rast i razvoj. Proverite kod svog lekara da li vaše dete ima zdravu težinu.
Kako razgovarati sa svojim detetom o njihovoj težini
Razgovor sa decom o njihovoj težini može biti težak. Evo nekih saveta kako to da prebrodite:
- Fokusirajte se na promene ka zdravom ponašanju. Podsetite ih da će se uključiti cela porodica. Deca su najbolje u stanju da naprave promene kada se osećaju zaista podržano, a ne obeleženo. Fokusirajte se na zdravlje i zdrav način života, a ne na gubitak težine samo.
- Izbegavajte da ljude označavate kao debele ili gojazne. Koristite fraze poput: „nije zdrava težina za njihove godine“ ili „težina iznad proseka“ što će pomoći da poboljšate samopoštovanje vašeg deteta.
- Pohvalite ih, dajte komplimente i ohrabrujte osobine koje nisu vezane za njihov izgled.
- Izbegavajte komentare koji negativno zvuče kao što su: „zar ne misliš da bi trebalo…“ ili „ne bi trebalo da imaš to“. Deca ovo tumače kao prigovaranje i manje je verovatno da će raditi ono što želite. Izbacite negativne komentare o svom telu.
- Ako vaše dete bira nezdravu hranu, nemojte praviti veliku stvar oko toga. Sačekajte pravo vreme da razgovarate šta su mogli da urade drugačije.
- Podstaknite decu da pričaju o bilo kakvom maltretiranju ili zadirkivanju o težini i podstaknite samopoštovanje i u drugim oblastima.
- Izbegavajte popularne dijete. One mogu dovesti do poremećaja ishrane, lošeg samopoštovanja i vraćanja telesne težine vrlo brzo.
Zdrav način života za zdravu težinu
Glavni faktori koji mogu uticati na težinu dece su njihov unos hrane i fizička aktivnost. Roditelji mogu podržati svoju decu da donesu bolji izbor onoga što jedu tako što će im obezbediti odgovarajuću hranu i piće u kući, razgovarati o zdravim opcijama za van kuće i biti im pravi uzor.
Promena načina života da biste postigli zdravu težinu nije tako teško kao što možda zvuči. Vaša porodica može da postigne zdrave ciljeve promenom nekoliko nezdravih navika. Ciljevi treba da budu mali, realni i da uključuju celu porodicu.
Saveti za zdraviji način života:
- Ograničite vreme ispred ekrana na manje od dva sata dnevno. Za mlađu decu, održavajte vreme ispred ekrana ispod jednog sata dnevno.
- Jedite zajedno jednom dnevno kao porodica i isključite tada sve uređaje.
- Provodite najmanje 60 minuta napolju svakog dana (igrajući se ili vežbajući).
- Izaberite vodu kao glavno piće: voćni sokovi i bezalkoholna pića treba da budu samo povremene poslastice.
- Jedite više voća (dve porcije dnevno), povrća (5 porcija dnevno) i hranljive grickalica.
- Ne preskačite obroke. Jedite u tačno vreme (tri glavna obroka + 2-3 opcione zdrave grickalice dnevno) - ovo će regulisati apetit.
- Ograničite hranu za poneti i grickalice sa visokim sadržajem masti.
- Koristite metode kuvanja sa niskim sadržajem masti.
- Naučite kako da čitate etikete na hrani (npr. potražite proizvode sa manje od 10 g masti na 100 g).
- Podstaknite svog tinejdžera da jede polako i dobro žvaće hranu.
- Cilj je da polovinu tanjira u glavnim obrocima popunite salatom ili povrćem. Ako vaše dete kaže da ne voli povrće/salatu, nemojte to zameniti drugom hranom.
- Planirajte svoju listu za kupovinu za zdrave obroke. Redovno izbegavajte visokoenergetske grickalice kao što su čokolada, čips, lizalice i slatki keks.
- Birajte hleb od celog zrna, testeninu i žitarice za doručak, jer su zasitniji od obrađenih belih sorti.
- Ne držite nezdravu hranu u kući.
- Uključite redovne poslastice u kontrolisanim porcijama jednom ili dva puta nedeljno: ovo daje ravnotežu između dobre ishrane i prejedanja.
- Kada jedete večeru, ciljajte na ½ tanjira povrća ili salate, ¼ proteina (tj. crvenog mesa, ribe, piletine) i ¼ ugljenih hidrata (npr. krompira, pirinča ili testenine).
- Deci nisu potrebni obroci kao za odrasle.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO